Trouw en slijtvast IP» door Piet Keizer mM Het gebeurde na afloop van Barcelona tegen Valencia. Het publiek was heel erg kwaad op de voorzitter en de coach. Nou hoop ik toch allang dat Nunez vertrekt, alleen al omdat hij Cruijff zo smerig heeft behandeld. Ook Louis van Gaal moest het ontgelden, maar dat zijn nou een maal de conseguenties van de resultaten. De lei ders in het voetbal worden bejubeld en uitgeschol den. Dat gebeurt ook bij ons. Dit jaar zijn Jan Wouters en Frank Kales soms op grove wijze -maar zonder witte doekjes - door de harde supporters kern verteld dat het tijd is om op te stappen. Wouters moest dan ook gaan en ik kan alleen maar opmerken dat het totaal geen verbetering heeft opgeleverd. Coaches, zijn in tegenstelling tot bestuurders, voorbijgangers die na een bepaalde tijd gewild of onge wild vertrekken. Trainers zijn uit op successen. Professionals die zich onbaat zuchtig inzetten voor de belangen van de club, vind je nauwelijks in het profvoetbal. Bij Ajax heeft ook een jaar of vijfentwintig zo'n man rond gelopen. Bobby Haarms heeft zich in al die jaren zonder enig eigenbelang dienstbaar gemaakt aan zijn club en hun coaches. Achter je baas staan, heet dat. Zijn belangen lagen en liggen bij de resultaten van zijn club. Ik heb Bob wel eens mee mogen maken wanneer het allemaal niet zo goed ging als hij en nog 100.000 anderen zouden wensen. Geen enkele coach hoefde ook maar een moment te twijfelen of zijn mening of standpunt andere belangen zou dienen dan het belang van zijn club. Bobby is eigenlijk altijd een vrijwilliger gebleven, die daarvoor een (af-)gepaste vergoeding kreeg. Hij heeft een nieuw specialisme aan het trainers vak toegevoegd. Haarms was hersteltrainer, en wat dat betekende vertellen een paar slachtoffers van hem in dit feestnummer. Met middelen uit oude tijden zoals een bankje, een vest met zand, en een medicijnbal, aangevuld met een zak met twintig ballen en Bobs ongeëvenaar de inzet, wist hij tijdens die verwoestende uurtjes zijn jongens terug te brengen. Zo noemde Bob dat. Vele clubs zijn hem gevolgd en hebben hun methoden verder ontwikkeld. Natuurlijk doen zij het niet goed, als je dat aan hem vraagt. Zijn populariteit uit zich in het bestaan van een echte fanclub. Welke assistent-trainer kan daar op bogen? Bescheiden als Bob is gebleven, is hij geëerd door het publiek, dat hij zo mooi bedankte: „Jongens, ik kom ook bij jullie zitten vol gend seizoen". Het erelid maatschap dat Ajax hem verleend heeft, is een fantas tische climax voor de man die we niet meer op de bank zullen zien, of die geen van zijn ouwe jongens nog terug mag brengen. Maar denk niet dat hij ver dwijnt bij Ajax, want ik ver denk hem ervan dat hij gewoon een extra bos met al die sleutels heeft laten maken, zodat hij nergens voor een gesloten deur zal komen te staan. Haarms zonder Ajax of Ajax zon der Haarms, het gemis zal heel moeilijk slijten. Want dat is Bob: trouw en slijtvast. Proost jongen. Column

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 29