Club moet meer binding hebben met supporters 'Het EK wordt een gezellig voebalfeest' Agente verrast vergadering over voetbalvandalisme Combi-kaart Hoofdagente Ine van Brenk ...politie wekt bij voorbaat agres sie op... FOTO HENDRIKS Voet bal feest wil graag winnen, en is voor niemand bang. Ook bond zij de strijd aan met Ton Harmsen, toen voorzitter van Ajax. Inzet van dat conflict was een te bouwen honk voor de F-side. Harmsen zag er niets in, maar gaf uiteindelijk zijn permissie voor een supportershonk in stadion De Meer. Ambitieus als zij was, pleitte Van Brenk ook daarna met steun van de supporters voor de komst van een combi-kaart. Aanvankelijk vond ze geen gehoor bij de toenmalige Minister van Verkeer en Waterstaat, Nelie Smit Kroes. Maar ook de bewindsvrouw ging uiteinde lijk overstag. „Het uitgangspunt was niet eens zo slecht. Een treinkaartje gecombineerd met een toe gangskaartje was tenslotte veel goedkoper. Ook voor de NS. Nu is iedereen mordicus tegen. Want nu wordt een combikaart gebruikt als preventief middel tegen supportersgeweld. En dat is jammer, want dat was niet de opzet", zegt Van Brenk. Als beleidsmedewerkster van openbare orde en veilig heid is ze tot op de dag van vandaag nog steeds v J jj/ betrokken bij de E-side. Ze zegt het te betreuren dat de F-side nog steeds wordt geafficheerd met gewelddadig gedrag. „Natuurlijk heeft deze supportersgroep een image. Maar veel mensen binnen en ver buiten Amsterdam hebben totaal geen notie van hun bele vingswereld. Er heerst bij de E-side een andere gedragscode, maar het zijn wél allemaal echte Ajacieden. Jongens die hun ploeg overal achterna reizen en altijd toezingen. De binding met de club en spelers is heel erg groot. En dat valt alleen maar te prij zen." Iemand die minder enthousiast is over de E-side is hoofdcommissaris Jelle Kuiper, die in zijn in nieuw- jaarsspeech pleitte voor het afschaffen van de suppor tersgroep. Ine van Brenk zegt dat het op een mis verstand berust. „Kuiper bedoelde te zeggen dat het geweld van de F-side moet stoppen. Ik kan zelf ook geen enkel begrip opbrengen wanneer er jongens zijn die geweld of herrie bij uitwedstrijden van Ajax willen uitlokken." Van Brenk adviseert burgemeesters en wethouders wanneer de veiligheidsmaatregelen bij wedstrijden verscherpt dienen te worden. Wanneer is daar sprake van? „Bij een risicowedstrijd en een wedstrijd met een verhoogd risico. Duels tussen Ajax-Feyenoord en wedstrijden tussen Ajax en Utrecht vallen bij ons onder de noemer risicowedstrijden. Dat is standaard. Wij spreken van een wedstrijd met een verhoogd risico wanneer er zich duidelijk 'iets' heeft voorgedaan tussen twee rivaliserende groepen en er kans is op een tegenactie." Wat zijn de verschillen tussen de te nemen veiligheids maatregelen bij reguliere competitiewedstrijden en de duels tijdens het EK deze zomer? „Bij thuisduels van Ajax gaan 2000 entreekaarten naar de tegenpartij. Bij bekerwedstrijden is de verdeling van kaarten al anders: dan gaan er 18.000 kaarten naar bijvoorbeeld PSV en 18.000 stuks naar de tegenpartij. De rest gaat naar de seathouders en de founders, het overige gedeelte gaat de vrije markt in. Bij de wedstrijden van het EK is er geen duidelijk beeld van de kaartendistributie. Bij een finale tussen bijvoorbeeld Nederland en Duitsland worden er 20.000 kaarten verkocht, waar de rest naar toe gaat, is onduidelijk. Dat is een grijs gebied. Want Fransen, Spanjaarden, Duitsers zitten door elkaar. De finale van de Champions League in de Amsterdam Arena is ons beste referentiekader, want daar is alles perfect verlopen. Wij hebben maximale veiligheid aan de bezoekers kunnen bieden." Baart het toenemende supportersgeweld in een rela tief kleine stad als Amsterdam haar geen zorgen?

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 36