Hoofdagente krijgt functie op stadhuis cI(uiper bedoelde dat het geweld van de F-side moet stoppen' Vee Ine van Brenk met jongens van de f-side foto wim hendriks 0an de kastdeur hangt het complete speelover- zicht van het EK in Nederland en België. Een Euro 2000 vaantje staat op de keukentafel van haar woning in Landsmeer. Stapels dossiers en rappor ten over veiligheid en ordehandhaving moet Ine van Brenk aan de vooravond van het EK in eigen land nog doorploegen. Tot in de late uurtjes vergadert ze in het Amsterdamse stadhuis, onder andere met de horeca over evenementenvergunningen. Het EK 2000, na de Olympische Spelen van 1928 het grootste sportevene ment ooit in Nederland gehouden, vreet veel van haar tijd, maar ze is er wél klaar voor. Ine van Brenk (47) adviseert als beleidsmedewerkster van openbare orde en veiligheid burgemeester Patijn, „in de breedste zin van het woord", zoals ze zelf zegt. Wanneer het gesprek ten einde loopt, stelt ze verbol gen vast dat het toch vreemd is dat het voetbal een typische mannenwereld blijft. Het bevreemdt haar dat er géén enkele vrouw in de besturen van de ledenraad van Ajax en de KNVB is vertegenwoordigd. Ine van Brenk is een opmerkelijke vrouw. Strijdbaar vooral. Altijd springt ze in de bres voor minderheidsgroepen. In 1982 las zij een advertentie in een dagblad waarin de F-side hulp vroeg van een advocaat. Want de Amsterdamse supportersgroep voelde zich onbe grepen bij politie en justitie en wenste juridische bijval. Door alle preventieve aanhoudingen en noodverorde ningen van de politie was de F-side in een nog donker der daglicht komen te staan. De sociaal bewogen Van Brenk voelde onmiddellijk sympathie voor de probleemgroep. „Ik zat toen als agente in de 'klankbordgroep kleinschalig politieoptre den' die moest proberen te bemiddelen met de kraak beweging en voetbalsupporters. Ons motto was dat we de wapenstok moesten inruilen voor de dialoog. Wij wilden begrip tonen voor hun situatie. Die nieuwe aan pak wierp vlug vruchten af en het duurde daarna niet lang voor een groepje F-siders bij mij aanklopte. Want ook die zaten in een hoek waar de klappen vielen. Ik trok me hun situatie heel erg aan." Van Brenk maakte met de F-side een afspraak in het American Hotel. Ze schaterlacht: „Het American Hotel is niet de locatie waar je bij voetbalsupporters aan denkt. Ik wilde hun verhaal horen. Ze vertelden me dat de supporters bij uitwedstrijden van Ajax als vee werden behandeld door de politie. Ik besloot daarop met nog een paar collega's in burgerkledij samen met de Ajax-supporters op te trekken bij uitwedstrijden. Onze bevindingen hebben wij bij een 'inbraak' tijdens een KNVB-meeting in 1985 kenbaar gemaakt." „Tijdens die voor ons historische avond in Zeist hebben we het bondsbestuur, onder toenmalig voorzitterschap van André van der Louw, duidelijk gemaakt dat op de eerste plaats het contact tussen supporters en clubs bevorderd moest worden. Toen meende een veilig heidscommissie dat het zogenaamde gecoördineerde beleid alleen verscherpt diende te worden. Belachelijk. Ik vroeg de aanwezige procureurs-generaal, officieren van justitie, politie en KNVB tijdens die avond mijn aan dacht. Ik vertelde hen over mijn ervaringen. Ik moest ook met de F-siders op de vlucht voor collega's te paard, met honden en gummiknuppels. Ik heb zelf bij een wedstrijd rake klappen gehad. Het werd toen doodstil in die zaal. Er werd voortdurend gesproken over supporters, maar nooit met supporters. De socia le aanpak kreeg veel gehoor." Die historische avond haalde de landelijke publiciteit, tot tevredenheid van Ine van Brenk. „Er kwam een maatschappelijke discussie op gang en de politie ging zich ermee bemoeien. Van daaruit vloeide het fenomeen supportersbegeleiding voort. De suppor tersvereniging is ook een direct gevolg van onze actie destijds." Ine van Brenk is een vrouw waar niet mee te spotten valt. Een tikkeltje wantrouwend zelfs, wanneer ze haar verhaal vertelt. Ze straalt energie en daadkracht uit. Ze

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 35