Hele dure auto's door Piet Keizer In Madrid weten ze zo langzamerhand wel hoe je met verwende vedetten moet omgaan. De Franse aanvaller Anelka kwam bij Real terecht, na veel geruzie over zijn salaris. Uiteindelijk betalen de Spanjaarden hem ongeveer 8 miljoen gulden per jaar. Voetballen heeft Anelka nog nauwelijks gedaan, hij was nog niet fit genoeg. In de enkele wedstrijden die hij meedeed, werd hij gevonnist door de Madrileense pikorde met Hierro - sinds 1830 geloof ik - en Raul als aanvoerders. De bazen in het veld hebben een grote voorkeur voor Morientes, want die tikt zo lekker mee. Anelka klaagt dat hij niet goed gebruikt wordt (ik moet weer aan Machlas denken). Anelka wordt ge schorst en krijgt een boete van driekwart miljoen gulden. Anelka verwijt zijn mede spelers dat zij hem niet goed aanspelen. Hij wil gebruik maken van zijn snelheid, en dus moeten ze hem meer in de diepte aanspelen. Ik vind het te gek voor woorden dat een speler met zo veel praat jes en die bovendien op jonge leeftijd al een reputatie heeft zeer lastig te zijn, zich beroept op zijn specialisme. Voor zijn prijs mag je toch wel een complete topaanvalller eisen. Anelka doet mij denken aan een hele dure auto, die jammer genoeg geen bochten kan maken, maar wel ontzettend hard rechtdoor kan rijden. Ajax heeft zich na de laatste ingrepen van bestuur/directie (Wouters op non-actief, Wester hof als plaatsvervanger en Adriaanse als opvolger) voor de derde keer binnen drie jaar overgeleverd aan een nieuwe technische baas. De lang ver wachte Co Adriaanse moet de Amsterdammers weer terug brengen op een hoog Europees niveau. De rechtlijnige, eerlijke coach zal ongetwijfeld Ajax en zijn spelersgroep duidelijkheid verschaffen over wie de baas is. Spelers zoals Anelka zijn een uitdaging, denk eens aan Abdellaoui die ook lange tijd heeft dwarsgelegen en die Adriaanse weer aan het voetballen kreeg. Discipline is waardevol en noodzakelijk om het rendement te verbeteren. Het collectief gaat boven alles, de persoonlijkheid is ondergeschikt aan het teambelang. Ik denk dat bij de beslissers van de laatste maanden vooral de wens heeft meegespeeld: back tot the nineties. Soms schieten mij flarden te binnen van de schaarse gesprekken met Cruijff, Jansen, Van Hanegem, Krol en anderen over voetbal. Die gaan over techniek, simpel spelen, links en rechts, diepte en even wicht tussen allerlei verschil lende voetballers. Leuk hoor, maar ik kijk toch liever naar de komende zondag dan naar de afgelopen zondag. Vanzelfsprekend wens ik ook. Co Adriaanse veel succes bij zijn werk, en ik hoop dat con frontaties met de Anelkas van 2000 de supporters en Ajax bespaard zullen blijven. Daarvoor zijn nieuwe aan- en verkopen dringend noodzakelijk. De Marokkaan Ramzi heeft ondanks zijn voorkeur om met Adriaanse mee te gaan, inmiddels toch voor PSV gekozen. Ik vraag mij af waarom hij daar dan zo lang mee heeft gewacht. Column

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 33