'De suppor ters hebben een ver wachtings patroon dat niet past bij deze tijd' Concurrentie Rancune Wat vind je van de jeugd op dit moment, op nationaal en internationaal niveau? „Daar ben ik niet tevreden over. In vergelijking met enkele jaren geleden zijn we niet beter geworden. De concurrentie is wel dichterbij gekomen, maar dat wijt ik vooral aan hun eigen inspanningen. Zij hebben zich wél weten te verbeteren. Maar het beeld wordt ver tekend doordat vele buitenlandse jongeren een plek hebben gevonden bij diverse clubs. Ik maak me niet zo druk; ook in de jeugd zijn er periodes dat het minder gaat. Dat is in die 25 jaren altijd al zo geweest. We zullen alert moeten blijven, maar we kunnen de concurrentie met de andere clubs wel aan. We zullen slim moeten zijn, en zorgen dat wij iets speciaals kun nen bieden. Er zitten goede en slechte kanten aan de opleiding. Wij moeten voorkomen dat er gespeeld wordt om kampioen te worden, want dat is totaal niet belangrijk. Het enige dat telt is: slaagt de opleiding van Ajax erin om regelmatig spelers voor het eerste elftal aan te leveren? We hebben per jaargang zestien spelers nodig, en wanneer wij er jaarlijks twee of meer spelers aan het eerste elftal afleveren, is dat seizoen weer een succes. Dat is onze primaire opdracht. Gelukkig zijn wij voor het betaalde voetbal een gewaar deerde voorraadschuur, omdat vele spelers hun plek bij andere clubs hebben gevonden." Ajax is een NV, met een directie die zelfstandig de vereniging leidt. Toch leg jij je functies als bestuurslid technische zaken en commissaris van de NV Ajax neer wanneer Jan Wouters op non-actief wordt gesteld. Waar ligt dan de verantwoorde lijkheid? „Momenteel liggen de formele verantwoordelijkheden bij de directie. Maar, ik heb op enig moment vanuit mijn verantwoordelijkheid als bestuurslid technische zaken Jan Wouters voorgedragen om Morten Olsen als coach op te volgen. Daarvoor draag ik verantwoorde lijkheid en daarom ben ik teruggetreden. Onze algemeen directeur Frank Kales begon pas korte tijd daarna aan zijn taak en kan hierop dus ook niet worden aangesproken." Ben jij alleen verantwoordelijk geweest voor het technische beleid? Ik mag toch aannemen dat er binnen het bestuur sprake is van medeverantwoordelijkheid. En hebben persoonlijke verhoudingen ook een rol gespeeld bij jouw beslissing om terug te treden. Is er rancune in het spel? „Nee, er is geen rancune in het spel. Natuurlijk heb ik heel lang nagedacht over dit besluit. Ik heb Jan gesteund omdat we een bewuste keuze hebben gemaakt. We hebben beseft dat hij met zijn nog prille ervaring veel moest leren en Jan verdiende door die keuze daarbij alle steun. Het vertrouwen in zijn tactische kwaliteiten is er voor mij nog steeds. Jan heeft beseft dat je bij topclubs wordt afgerekend op je resultaten, en ik ben consequent geweest door de verantwoordelijkheid te dragen." succes mee te behalen valt. Frank de Boer is bijvoor beeld ooit als linksbuiten begonnen. De technische kwaliteiten bepalen vaak het verschil, en dragen ook bij aan het aanvallende Ajax-systeem. Aan de andere kant: een fantastische verdediger als Jaap Stam had bij ons waarschijnlijk geen kans gemaakt de opleiding te voltooien. Wij hebben hem afgescout toen hij nog bij Zwolle speelde." Co Adriaanse verliet in 1997 Ajax omdat hij, naar zijn mening, klaar was met zijn taak als directeur opleidingen. Ik heb mij daar over verbaasd, want ik denk dat spelers begeleiden bij hun ontwikkeling nooit ophoudt. „Ik begrijp dat je dat zegt. Natuurlijk is een jeugdtrainer nooit klaar. Het is elk seizoen weer een nieuwe uit daging om individueel en als groep weer verder te komen. Je moet die uitspraak echter eerder beleids matig zien: Co kwam in 1992. Ajax was toen heel druk bezig met het verbeteren en intensiveren van de jeugdopleiding: meer trainingen, studiebegeleiding. Hij heeft aan die organisatie vijfjaren keihard gewerkt en ik denk dat hij in 1997 die taak volbracht voelde. Hij voelde zich weer rijp voor een andere uitdaging in het betaalde voetbal."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 18