'Ik ben consequent geweest' O Dimensie Discipline Rollenspel Zijn dan niet de specifieke kwaliteiten bepalend geweest voor het systeem, dat zich bovendien aanpaste aan die verschillen? Ronald de Boer werd als spits teruggehaald van Twente, maar steeg als middenvelder naar grote hoogten. Kluivert ging als centrale spits veel meer scoren en zocht ook vaker de diepte. Blind, Rijkaard en Litmanen verleenden Ajax ook een andere dimensie dan hun voorgangers Jonk en Bergkamp. „Met specifieke kwaliteiten van spelers nuanceer je iedere keer het systeem. Bergkamp heeft een andere spits (Pettersson) nodig gehad, Kluivert weer een andere middenvelder (Litmanen). Het concept, het systeem is ongewijzigd gebleven, met drie aanvallers, vier middenvelders en drie verdedigers of vier man achter met een inschuivende man (Jonk, Blind, Rijkaard)." „Toen Morten Olsen kwam, hebben we natuurlijk uit voerig over het Ajax-systeem gesproken. Hij vroeg wat hij moest doen als de juiste spelers niet voorhanden zouden zijn. Michael Laudrup bijvoorbeeld is natuurlijk een geheel andere linkerspits dan Jesper Gronkjaer. De speelwijze met drie spitsen bleef nog wel bestaan, maar Laudrup gaf daar een heel andere draai aan." Jij hebt bijna tien jaar bestuurlijke verantwoordelijkheid gedragen voor de jeugdopleiding. Ajax heeft nadrukkelijk gekozen voor een opleiding die volledig gebaseerd was op het systeem Van Gaal. Cruijff was de grondlegger van de gedachte om de jeugd op te leiden in de slipstream van de grote mannen. Met de komst van Adriaanse als directeur opleidingen is vrij minutieus het systeem bij de jeugd ingevoerd. Een strenge opleiding, waar weinig rek voor de spelertjes in zat; discipline stond hoog in het vaandel. Is het nu nog een goeie beslissing geweest dat systeem zo nadrukkelijk in de opleiding te kopiëren, terwijl Ajax de kwaliteiten van de spelers zwaar liet meewegen in de ontwikkeling? Ik vind dat de jeugd meer kansen moet hebben zich te ontwikkelen. „Al heel lang ben ik bij de jeugd betrokken, eerst als elftalleider, later als jeugdsecretaris. Onze jeugd heeft altijd met drie spitsen, drie middenvelders en vier ver dedigers met een inschuivende laatste man gespeeld. Cruijff heeft daar een aantal speciale accenten aan toegevoegd, en sommige zaken geperfectioneerd. Met tien elftallen zijn er natuurlijk verschillen in kwaliteit. Het systeem helpt in ieder geval die jongens en geeft hen een houvast als zij eenmaal in aanmerking gaan komen voor een plek in de A-selectie. Zij weten dan precies wat er op elke positie van ze verwacht wordt. Cruijff heeft dat doorgezet. Daarna, met Adriaanse aan het roer, zijn met de technische staf en jeugd- leiding vaak discussies gevoerd om daar wat variaties in aan te brengen. Vooral om de jeugd vanaf 16 jaar tactisch wat verder te scholen, en ze ook aan andere systemen te laten ruiken. Maar het Ajax-systeem is nooit losgelaten. Ik vind niet dat wij star het systeem erin geramd hebben. Wij hebben de ouderen met meerdere speelwijzes in aanraking gebracht. Onze jeugd heeft weinig tegenstand en is gewend om aan te vallen. Meerdere malen hebben wij ons afgevraagd of wij goede jeugdkeepers wel bij Ajax moesten houden. Door de grote overmacht van de teams had de keeper heel weinig te doen. Ze leerden wel om mee te voet ballen en konden ook goed meekomen in een rondootje, maar hun eerste taak is natuurlijk ballen stoppen. Zij komen daar niet voldoende aan toe, en nog steeds heb ik mijn twijfels. Is het niet beter om keepers enkele jaren bij andere clubs te laten spelen, om zo hun erva ring in de praktijk te vergroten? Ze leren veel meer wanneer ze tégen Ajax spelen, dan mét Ajax." Jij nuanceert de mening van velen, dat er star is opgeleid voor een rollenspel dat grotendeels al vastligt. Ajax selecteert de jeugd voornamelijk op aanvallende kwaliteiten. De beste aanvaller uit een groep wordt ook spits, de een na beste vind een plek op het middenveld en de twee na beste wordt uiteindelijk tot verdediger omgevormd. Dan wordt de jeugd toch wel in een hokje gedrongen? „Er zijn voorbeelden genoeg, die aantonen dat daar

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 17