'Wij hebben de onver getelijke tijd te lang gekoesterd' Zeuren „Vanzelfsprekend speelt Ajax voor het landskampioen schap; dat moet ook gezien de persoonlijke kwaliteiten van de spelers. Maar de gedachte dat wij opnieuw de onverslaanbare glorieuze club uit 1995 en 1995 zouden beleven is onterecht. De mythe van onover winnelijkheid is nog steeds bij velen aanwezig. Wij heb ben die onvergetelijke tijd te lang gekoesterd en ons verwachtingspatroon niet voldoende bijgesteld. Voor alle duidelijkheid wil ik zeggen dat óók ik daar aan heb meegedaan. Er was wel het besef dat 1994-1995 ver leden tijd was, maar het is moeilijk om toe te geven dat je dat ook op het veld kunt zien. Ajax is de club niet meer van de 80er jaren waarbij automatisch een open positie door een speler uit het tweede team werd inge vuld, wanneer bijvoorbeeld iemand op links in de ver dediging nodig is. Een voorbeeld. Ik vroeg aan enkele supporters waarom Frank de Boer destijds zijn debuut maakte in Ajax. Na lang nadenken zei iemand dat Frank inviel voor de geblesseerde Danny Hesp." Ajax bezat ook niet de middelen om spelers te kopen in die tijd. „De eisen die Ajax aan spelers stelt, zijn mede door de successen van de afgelopen jaren en het verwach tingspatroon veel hoger dan in die periode." „Nee, dat denk ik niet. Toen Jan die keuze in januari maakte, was er al, zowel binnen als buiten de club, kritiek op Jan. Het is bij een club als Ajax normaal dat als spel en resultaten niet aan het verwachtings patroon voldoen, dat de druk van buitenaf groeit." De druk van buiten? Wie of wat is dat? „De druk van buiten ontstaat door de meningen van een ieder, die niet direct betrokken zijn bij het voetbal- gebeuren. Dat zijn de pers, de supporters, de fans en ook leden van de club. De druk die de suppporters uit oefenen is natuurlijk groot, maar ik vind dat een goede leiding van een club duidelijk achter het beleid moet blijven staan. De resultaten en de kwaliteit van het spel zijn de graadmeter voor een coach, want daarop wordt hij uiteindelijk afgerekend. Jan Wouters volgde Morten Olsen op en kort daarna is Danny Blind als directeur spelersbeleid aangesteld. Wij dachten dat dit een hele goeie zaak was. Ik had zelfs het gevoel dat de Zilvervloot weer was komen binnenvaren, nadat er een aantal aankopen werd gepresenteerd. Maar die aan kopen hebben het verwachtingspatroon onbewust opgekrikt tot een niveau dat voor de selectie te hoog gegrepen bleek." Waarom heeft Ajax dat niet duidelijk kunnen maken aan de fans? Was dat arrogantie of was men blind? Want wanneer je de supporters duidelijk maakt, datje bezig bent om een nieuwe ploeg op te bouwen, ontneem je de meeste aanhangers voorlopig veel kritiek. „Het Ajax-publiek is kritisch en zal dat ook altijd blijven. Maar je moet wel realistisch blijven en dus niet om de kritiek maar blijven zeuren. De supporters hebben mis schien een verwachtingspatroon van Ajax dat eigenlijk niet past bij de realiteit van deze tijd. Ook zij moeten - zoals wij - misschien nog wennen aan mindere tijden." Wat betekent de Ajax-cultuur voor jouw? „Cultuur is iets wat mensen uit een club met elkaar verbindt. Supporters hebben allemaal hun eigen Ajax- cultuur, hun eigen realiteit. Ajax staat voor 100 jaar aanvallend voetbal, creativiteit, lef, branie en bluf, de tegenstander al imponeren wanneer je het veld opkomt. Alsof wij dan al met 1-0 voorstaan. De Ajax- cultuur is ook technisch en tactisch voetbal, met als grote voorbeeld dat wij altijd zijn blijven spelen met vleugelspelers. Wij hebben middenvelders die altijd aanvallend denken en doorlopend elkaar in allerlei 'driehoekverhoudingen' op het veld weten te vinden. Wij spelen met de linies kort op elkaar." Even over spelsysteem. Het succesvolle systeem, dat haar hoogtepunt heeft bereikt in 1994-1995, is naar mijn mening bij de jeugd te lang gekopieerd. Wat vind jij daarvan? „Dat ben ik niet met je eens. Het systeem dat Van Gaal met zijn nuances hanteerde, heeft Ajax naar de abso lute wereldtop gebracht. Naast het systeem, hebben de spelers daar met hun persoonlijke kwaliteiten een groot aandeel in gehad."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 16