'Het is belangrijk om ook aan andere dingen dan voetbal te denken' O Zelfkritiek Jesper Gronkjaer Beschouw je jezelf als een typische teamspeler? „Nee, dat niet. Maar als ik individueel goed speel, is dat goed voor de ploeg. Ik hou ervan om risico's te nemen, dat hoort bij mijn persoonlijkheid. Als ik het anders zou doen, zou ik tegen mijn natuur ingaan. Ik voetbal omdat ik er plezier in heb. Als ik dat niet meer heb, speel ik ook niet goed. Maar als ik in een defensieve ploeg zou spelen, zou ik het niet meteen opgeven. Ik ben niet het type dat snel de handdoek in de ring gooit. Voetbal is daarvoor toch te leuk. Bovendien is het nu mijn werk." „Ik heb genoeg zelfkritiek. Ik weet heus wel wanneer ik goed of slecht gespeeld heb. Wat de pers over me schrijft, interesseert me niet. Ik kijk niet vaak naar beelden van mezelf, ook niet naar andere wedstrijden trouwens. Ik speel al zo vaak voetbal, dan is het ook belangrijk om aan andere dingen te denken. Wat mijn beste wedstrijd voor Ajax tot nu toe is? Dat is moeilijk. De bekerfinale tegen Fortuna Sittard, waarin ik beide treffers maakte, was in ieder geval de belangrijkste. We haalden daardoor op de valreep Europees voetbal. Maar ik hou er niet zo van om over mijn eigen spel te praten. Ik kan in ieder geval redelijk goed dribbelen en ben redelijk technisch. Door mijn snelheid zie ik soms dingen over het hoofd. Dat moet beter. Maar aan de andere kant is die snelheid juist mijn kracht. Wat zeker beter moet, is mijn voorzet." Stel dat je door een blessure ineens niet meer zou kunnen voetballen. Wat zou je dan gaan doen? „Moeilijke vraag. Ik weet goed dat voetbal niet alles is in mijn leven. Ik heb een open blik, praat nooit over voetbal met mijn vriendin. Maar als ik zou moeten stoppen... Waarschijnlijk iets met economie, werken in een bank, investeren, zoiets." Deze zomer speel je met Denemarken op het EK. „Mijn debuut in het nationale team tegen Italië, een jaar geleden, was een ramp. Mijn eerste balcontact was een verkeerde terugspeelbal, waardoor Italië binnen de minuut op voorsprong kwam. Op zo'n moment kun je wel door de grond zakken. Normaal ben ik niet erg nerveus voor een wedstrijd, maar voor mijn interland debuut was ik dat wel. Misschien had dat ermee te maken, ik weet het niet. We verloren de wedstrijd met 2-1. Maar al snel kon ik weer bij Ajax spelen en kon ik het incident van me af zetten." „Nu ben ik min of meer een vaste waarde in de ploeg. Over onze kansen op het EK kan ik duideljk zijn: in onze groep zit Frankrijk, de wereldkampioen, Tsjechië, dat al zijn poule-wedstrijden gewonnen heeft en Nederland, dat thuis speelt, heeft spelers bij de grote Europese topclubs. Denemarken eindigde tweede in zijn poule en moest extra wedstrijden om zich te kwalificeren. Dus het lijkt me logisch dat we vooraf de vierde ploeg zijn. Maar je weet het natuurlijk nooit. Nu zou het halen van de kwartfinale al een hele prestatie zijn. Belangrijk is dat we een goede indruk achterlaten." Hoop je je in de kijker te spelen bij andere clubs? „Ik heb tot 2003 een contract bij Ajax. En ik voel me hier prettig en hoop een betere voetballer te worden. Als ik ooit weg zou gaan, lijkt Engeland me een goede optie. Beter dan Italië of Spanje. Ik speel in ieder geval niet met de gedachte om zo snel mogelijk miljonair te worden. Geld is belangrijk, maar niet alles in het leven. Maar in de voetballerij gaat zó veel geld om, datje deze wereld niet kunt vergelijken met andere dingen in het leven. Een journalist zal nooit voor twintig miljoen gulden getransfereerd worden. Een voetballer wel. Daar kan ik ook niets aan doen. Het is zoals het is." Geboren: 12 augustus 1977, Godthab (Groenland) Seizoen Club Duels Goals 1995-1996 Aalborg 29 3 1996-1997 Aalborg 28 1 1997-1998 Aalborg 29 6 1998-1999 Ajax 25 8 1999-2000 Ajax 16 2 BIJGEWERKT T/M 31-3-2000

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 12