'Geen enkele speler mag zich boven het team stellen' Ups en downs Masker Eén seizoen na het vertrek van Michael Laudrup doet de volgende telg uit de voetbalfamilie Laudrup Ajax aan. Brian is tot nu toe redelijk tevreden. „We wisten dat het een moeilijk seizoen zou worden: een nieuwe start, met een vrijwel nieuw team. Het is tegenwoordig in het Europese topvoetbal onmo gelijk om lang aan een team te bouwen Maar suppor ters willen meteen resultaten zien, zeker nu bij Ajax, dat vorig seizoen ook al een moeilijk jaar had gehad. Dat begrijp ik wel." De verwachtingen waren hooggespannen, met ervaren aankopen als Winter, Verlaat en jezelf. Terecht? „Ergens wel, als je naar deze namen kijkt, maar tegelijkertijd waren er ook veel nieuwelingen van begin twintig in het elftal. Ups en downs zijn dan onvermijde lijk. Bovendien was met Van der Sar, Blind en Litmanen bijna de hele as van het elftal verdwenen. Dan mag ik wel een gelouterde speler zijn, maar voor mij was het Ajax-systeem ook nieuw. Dus de jongere spelers kon den zich wat dat betreft ook niet aan mij optrekken." Je komt pas op relatief late leeftijd bij een club die bij jouw speelstijl past. Spijt datje niet eerder bent gekomen? Niet echt, nee. Op mijn vijftiende, zestiende kon ik al naar Ajax, maar toen vond ik me te jong. Zo'n driejaar geleden was er sprake van dat ik zou komen, maar dat liep anders. Spijt heb ik niet. Op het moment datje een beslissing neemt in je leven, denk je dat dat de beste is. Nu zou ik kunnen denken 'misschien had ik niet op mijn 22ste naar Italië moeten gaan, want mijn vrije manier van spelen past niet bij het verdedigende voetbal daar'. Bij Milan moest ik als een veredelde back spelen. Bovendien beviel het zwart-witte denken me er niet. De ene dag ben je de grootste held en kun je overal gratis eten, de andere dag ben je helemaal niets en gooien ze stenen naar je. Voetbal beheerst er 24 uur per dag het leven, en zo'n persoon ben ik niet. En dan maakt het niet uit of ik 22 of 28 ben. Ik wil op het veld belangrijk zijn, buiten het veld prefereer ik een normaal leven." Is het moeilijk om jezelf te blijven? „Zeker, de voetbalwereld heeft veel jonge mensen, wat voetballers toch zijn, het hoofd op hol gebracht. Maar voetbal is voor mij nooit het enige in mijn leven geweest. En thuis ben ik vrij gelaten in mijn keuzes. Ik mocht gaan voetballen, maar als ik iets anders wilde: ook goed. Dat geeft je een relaxed gevoel. Mijn ouders hebben nooit hun eigen ambities of onvervulde wensen op hun kinderen losgelaten. Dat is het ergste wat je een kind kunt aandoen." V

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 9