1 4) fx 'De ver dediging schiet tekort voor het 4-3-3- systeem' <3>- Profiel Verademing Het 4-3-3- systeem en het 4-2-2- systeem. van Geels, „ledereen heeft altijd zijn mond vol van het 4-3-3 systeem met vleugelspitsen, omdat dat het handelsmerk is van het Nederlands voetbal, maar als je daarvoor de juiste verdedigers mist, ben je snel uit gepraat. En dat is bij Ajax op dit moment het geval. Er is achterin geen enkele balans. De huidige verdedi gers kunnen niet aan de strenge eis voldoen pressing te spelen, het spel van achteruit te verzorgen. Bovendien ontbreekt bij het huidige elftal van Wouters een nuttige speler, die als het nodig is aan de handrem kan trekken. Vroeger had je bikkelaars als Van Aerle en Van Tiggelen bij PSV, en Blind bij Ajax." "Veel jeugdspelers worden opgeleid in het 4-3-3 systeem, maar de ware klasse ontbreekt tegenwoor dig. Vooral in de leeftijdscategorie tussen achttien en drieëntwintig jaar is de situatie méér dan zorgelijk", waarschuwt Kormelink. „Welk jong talent stroomt nu nog door? Helaas is er geen model voorhanden voor falende spelers. Vooral in een 4-3-3 systeem, wat heel erg veeleisend is, komen de gebreken bij jongere spelers aan het daglicht. Er kunnen jaren verstrijken tot er weer kwalitatief goede spelers rondlopen." Oud-Ajacied Simon Tahamata, tegenwoordig trainer bij het Ajax-filiaal Germinal Beerschot Antwerpen, meent dat Wouters zijn spelers in een systeem moet laten spelen waarin zij zich behaaglijk voelen. „Met 4-3-3 was dat duidelijk niet het geval. De verdediging schoot tekort. Jan moet zich rot geschrokken zijn over de kwa liteit van de laatste linie. Spelers konden niet eens man op man spelen. Dan is het beter om extra accenten te leggen op het middenveld. Wanneer de verdediging op orde is, zal Jan weer teruggrijpen op het aloude systeem met buitenspelers. Want nu lever je wél een stuk profiel in als club, wanneer je altijd aanvallend voetbal propageert. En het is jammer dat het elftal nog geen echte schaduwspits a la Litmanen heeft, hoewel Richard Knopper goede wedstrijden heeft gespeeld op de 'tien'. Het 4-4-2 systeem is slechts een tijdelijke oplossing, want Jan is ook voorstander van aanvallend voetbal met vleugelspitsen. Maar op dit moment kan hij niet anders." Wat vinden de Ajax spitsen zelf van de gewijzigde tactiek? Wamberto: "Het elftal speelt met het 4-4-2 systeem een stuk defensiever dan voorheen. Maar dat was ik bij SK Lierse en in Brazilië ook gewoon. Het is de beslissing van de trainer, maar zélf vind ik dat je de traditie van het unieke vleugelsysteem moet respecteren en volhouden." De moeilijk scorende spits Nikos Machlas vindt dat zijn trainer een hele goede keuze heeft gemaakt. Hij ervaart het 4-4-2 concept als een verademing. „In feite is er niet zoveel veranderd. Gronkjaer en Knopper of Wamberto bezetten nog steeds de flanken, zij het dat ze wat meer ruimte hebben. Het voordeel voor mij is vooral is dat de aansluiting met het middenveld aan zienlijk is vergroot. Daardoor heb ik bijvoorbeeld tegen Heerenveen en Cambuur veel betere passes ontvan gen dan tot dusver het geval was. Brian Laudrup krijgt nu veel meer ruimte om de combinatie te zoeken. Als het aan mij ligt, blijven we zo spelen. En die discussie over het vasthouden van het traditierijke 4-3-3 systeem is voor mij een overbodige, want het resultaat gaat boven alles. Het gaat een stuk beter dan voor de winterstop."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 41