De beste stuurlui 'Het 4-2-2-systeem is slechts een 'Resultaat gaat boven alles' Vanwege de aanhoudende tegenvallende resultaten zette Jan Wouters na de winterstop het 'heilige' Ajax-systeem met twee vleugelaanvallers en een spits overboord en koos voor het degelijke 4-2-2 systeem met twee aanvallers en opkomende mensen vanaf het middenveld. De meningen over deze voor Ajax verrassende speelwijze zijn verdeeld, maar dat hij niet bij Ajax hoort, daar is iedereen het over eens. Extra bufferzone tijdelijke oplossing TEKST: PETER WEMELINK FOTO'S: RON RICHEL e Joegoslaaf Tomislav Ivic was de eerste trainer die het karakteristieke vleugelspel van Ajax terzijde schoof en een systeem introduceerde met een versterkt middenveld en maar één echte spits, Ruud Geels. Dat leverde in de periode '76-78 welis waar één landskampioenschap op, maar bekoren deed het spel van de Ajacieden allerminst. „Dat was een calculatiefoutje", zegt Ruud Geels 22 jaar na dato. „Countervoetbal is niet des Ajax, maar het toenmalige bestuur gaf Ivic tóch de speelruimte het elftal te laten spelen met vier of soms vijf middenvelders. Het mid denveld bestond toen uit spelers als Arnesen en Lerby. In balbezit speelden we eigenlijk wéér met drie spitsen, Geert Meijer op links en Tscheu- la Ling op rechts en ikzelf voorin. Maar we wonnen onze wedstrijden wél." "Natuurlijk bevond Ajax zich destijds in een over gangsfase. Bepalende spelers als Piet Keizer, Johan Cruijff en Johan Neeskens hadden de club de rug toe gekeerd en het was aan Ivic de taak die leemte in te vullen. En daar slaagde hij in, met zijn eigen opvat tingen waarbij het 4-3-3 systeem overboord ging." Voor Sjaak Swart is het drie spitsen-systeem wél heilig. De voormalige rechtsbuiten blijft benadrukken dat de club met dat systeem groot is geworden. „De spelers hebben de kwaliteiten om 4-3-3 tot in de finesses uit te voeren, maar Jan Wouters beslist. Ik heb geen zin om op de stoel van de trainer te gaan zitten, want daar is niemand bij gebaat. Daarvoor is de situatie rond de trainer te precair. Jan heeft nu alle steun nodig." Geels heeft begrip voor de gewijzigde tactiek van Wouters, maar wijst direct op het gebrek aan kwaliteit bij de huidige selectie. „Natuurlijk heeft Jan heel veel mutaties in zijn elftal, waarbij hij noodgedwongen veel jonge talenten moet inpassen, maar dat neemt niet weg dat het kwaliteitsgebrek blijft bestaan. Het is duidelijk dat de verdediging tekort schiet. En als trainer moet je wat. Het middenveld is een soort van extra bufferzone geworden, maar dat komt het spektakel in het stadion niet ten goede". Hennie Kormelink, journalist van het vakblad De Voet baltrainer, kan zich gedeeltelijk vinden in de woorden

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 40