'Ik kan me vlug aanpasssen aan andere omstandigheden' Bruce Willis ik bereikt heb' mindere periode met Barcelona, en dan is het verve lend dat je niks anders kunt doen dan toekijken. Ik ben blij dat ik weer speel en volledig hersteld ben van die nare blessures. Ik ben er altijd van overtuigd geweest dat ik voor honderd procent zou herstellen." Eén van de dingen die hij zich opnieuw eigen moest maken was het systeem. „Bij Barcelona speel ik in een ander concept dan ik bij Ajax gewend was. Dat heeft ook te maken met de sterkere tegenstanders. De num mer 10-positie bestaat hier niet. Klaar. Het idee is nu dat we vanaf de zijkanten, Phillip Cocu op links en ik op rechts, opkomen. In het begin was dat even wennen. Overigens had ik al eerder op die positie gestaan bij Ajax, tijdens mijn proefperiode in Amsterdam. Van Gaal vond me toen als schaduwspits beter." Dat Litmanen zich snel heeft aangepast in de Cata laanse hoofdstad blijkt uit de vorderingen die hij maakt bij de Spaanse lessen. Waar Michael Reiziger en Winston Bogarde lange tijd de hulp nodig hadden van de perschef bij persconferenties, redt de Fin zich al aardig in het Spaans. „Na een paar maanden gaat alles steeds beter. Maar dat heb ik bij Ajax ook allemaal al meegemaakt. Ik kan me nu zeker sneller aanpassen dan in mijn begintijd bij Ajax. Ik kan me gewoon vlug aanpassen aan andere omstandigheden. Finnen zijn dat gewend. In Finland is het de gewoonste zaak dat jongeren vlug leren op eigen benen te staan. In Amsterdam kon ik me snel aanpassen, maar hier in Barcelona ook. De gebruiken zijn anders. Neem de Spaanse eetcultuur. Thuis in Finland eten we om vier uur 's middags, in Nederland schuiven ze rond de klok van zes uur aan tafel. Hier in Spanje pas om tien uur. Dat is in het begin wel even wennen." Is Litmanen inmiddels al een geïntegreerde Catalaan? „Nee", zegt hij zonder aarzeling. „Ik woon hier pas een half jaar en door het soms intensieve trainings programma leid ik een vrij gesloten leven. Vooral in de periode dat ik geblesseerd was, heb ik vele dagen in eenzaamheid doorgebracht. Want ik wilde weer spelen. We hebben trainingskampen van vier of vijf dagen, en dan is het moeilijk om nieuwe vrienden te maken. Ook wanneer de dagelijkse trainingen afge lopen zijn, pikt iedereen binnen de club zijn eigen leventje weer op. Naar huis, eten, boodschappen doen, videootje kijken van Bruce Willis, normale dingetjes. Ik heb niet zoveel contact met de lokale bevolking, maar ik ken natuurlijk veel Catalanen binnen de club." Tenslotte wil hij kwijt dat hij het fantastisch vindt dat hij dit allemaal mag meemaken. „Ik ben er trots op wat ik door hard te knokken bereikt heb. Door het proeven van verschillende culturen en gebruiken ben ik een ander mens geworden. Een completer mens. Ik denk nu meer na over het leven."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 21