'Ik kreeg een brok in mijn keel toen ik Danny zag staan' Het gaat uitstekend met Jari Litmanen in Barcelona. Na een slepende blessure, die hem vier maanden aan de kant hield, is de ex-Ajacied weer helemaal terug. Hij dribbelt en sleurt als vanouds, trakteert zijn medespelers op de smakelijkste passes en hij toont zijn klasse, iedere week. Litmanen heeft zijn draai gevonden in Barcelona en ook hij vond het nu een mooi moment voor een gesprek. Geen schuldgevoel Blessuregevoelig TEKST: PETER WEMELINK FOTO'S: RON RICHEL 'Ik ben trots op wat cht maanden draagt Jari Litmanen nu het blauw-granaatrode shirt van Barcelona, maar hij moet nog vaak terugdenken aan zijn oude werk gever. Vooral de afggelopen tijd, want dat Ajax een moeilijk seizoen doormaakt, weet hij ook. „Als je hier op televisie ziet dat Ajax in de beker kansloos wordt uitgeschakeld door Roda JC, gaat dat mij zeker ter harte. Want Ajax ben ik nog steeds veel dank verschul digd. Niet alleen als voetballer, maar vooral als persoon heb ik een geweldige tijd gehad bij Ajax. Ik ben op jonge leeftijd (21 jaar) naar Amsterdam gekomen. In het begin voelde ik me radeloos in die onbekende stad, maar langzamerhand ben ik van Amsterdam en van Ajax gaan houden. Ik ben daar volwassen geworden. In die zeven jaar heb ik heel veel geleerd." Litmanen erkent dat de oud-Ajacieden in dienst bij Barcelona nog vaak over Ajax praten. En de Fin heeft ook nog vaak contact met oud-collega's bij Ajax. De gespreksstof laat zich gemakkelijk raden. Heeft Jari een verklaring voor de malaise? De vraag lijkt hem te overvallen. Enkele seconden blijft het stil. Dan vouwt hij zijn handen in elkaar en zucht: „Na al die mooie jaren met vele internationale successen is het logisch dat het elftal nu minder draait. Dat is gewoon een voetbalwet. Jarenlang was AC Milan met Van Basten, Gullit, Baresi en al die anderen de sterkste ploeg van de wereld. En in 1995 waren wij dat ineens. Nu zit Ajax in die dip. Het is duidelijk dat het elftal bezig is met een inhaalrace, maar dat zal veel tijd kosten. Ajax komt er uiteindelijk wel weer bovenop, want de club blijft tot de elite van het mondiale voetbal behoren. Nee, ik heb geen schuldgevoel dat ik ook Ajax heb verlaten." Na zeven jaar verliet de topsporter pur sang in mei 1999 Ajax. Zijn 'afscheidswedstrijd' tegen RKC in de Arena heeft hem niet onberoerd gelaten. „Ik was na de wedstrijd diep onder de indruk omdat ik besefte dat ik afscheid moest nemen van Ajax en van de supporters, die altijd achter me zijn blijven staan. Ik was er niet op voorbereid, want ik wilde gewoon die wedstrijd winnen. Ik kreeg een brok in mijn keel toen ik Danny zag staan. Hij moest definitief een streep zetten onder zijn loop baan en ik zou mijn carrière bij een andere club ver volgen. Niet eerlijk, eigenlijk." Al vlug in het seizoen raakte Litmanen bij zijn nieuwe werkgever geblesseerd en opnieuw trad aan het voet licht dat de Ein extreem blessuregevoelig is. Hij moest het kritische publiek in Nou Camp maar zien te over tuigen, luidde de algemene opvatting. „Het was vooral vervelend dat ik me niet in dienst kon stellen van de ploeg. Dat was niet leuk. We hadden voor de kerst een

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 20