Twee of drie spitsen maakt niet zoveel uit' O Andere posities téSV Eigen visie Dus haal je spelers van buiten. Maar die kennen natuurlijk dat specifieke spelletje van Ajax niet. Al maanden voor de winterstop waren wij al op zoek naar verbeteringen, vooral om Machlas meer te kunnen ondersteunen, en iemand veel dichter bij hem te laten spelen." „Heeft die verandering binnen Ajax, bij bestuur, directie en technische staf, niet voor veel opschudding gezorgd? De Ajax-cultuur is de maatstaf. Echter, de hoogtepunten van Ajax zijn gekomen doordat eigenwijze coaches als Michels, Cruijff en Van Gaal hun eigen weg zijn gevolgd. Het lijkt me dat iedere coach zijn eigen visie moet volgen wanneer het niet meer gaat zoals het geweest is." „Het bestuur of de directie heeft geen druk uitgeoe fend om veranderingen te stoppen. Maar het is wel zo, dat wanneer je als club iets voortgebracht hebt met de jeugd, en er dan niets meer doorkomt, de vraag opkomt of je zo moet doorgaan. Ik heb onafhankelijk en met de technische staf het besluit genomen om binnen het team dingen duidelijk te veranderen." Met die veranderingen zijn spelers op andere posities gekomen. Sommigen verloren hun basisplaats, omdat er anders gespeeld wordt. De as van het elftal is bijvoorbeeld nogal veranderd. Wie zullen in het nieuwe concept de belangrijke, dragende spelers zijn? „Voorlopig wil ik mij daar nog niet over uitspreken. En vast staat niet alles. Er zijn meerdere oplossingen, bijvoorbeeld met Gronkjaer en Laudrup. Maar ik wil in ieder geval dat de linies korter bij elkaar spelen, en dat aanvallers en middenvelders diepte zoeken, en er niet al staan te wachten totdat de bal eraan komt." Is het middenveld naar jouw mening de belangrijkste linie in het veld? Het moet voor jou als voormalige middenvelder een uitdaging zijn om daar het evenwicht te vinden. Of is het juist erg moeilijk omdat jij je eisen koppelt aan je eigen ervaring in twintig jaar topvoetbal? „De middenvelders moeten de balans in het elftal bepalen. Juist zij maken uit of je tegenstanders onder druk worden gehouden, worden overlopen of wegge speeld. Zij zijn, welke tactiek je ook speelt, het meest belangrijk. Zij zorgen voor de verbindingen, de aanslui tingen en bepalen het tempo. Zij moeten duels kunnen winnen, creatief zijn, in dienst van het team spelen, diepte zien en zoeken, en dan ook nog met enige regel maat hun doelpunten meepikken. Zij werken het hard ste werken van allemaal. Zij moeten zich tactisch en creatief aanvullen en inspireren." „Daarnaast zijn middenvelders ook spelers die tijdens de wedstrijden moeten coachen, maar ook klakkeloos de aanwijzingen van anderen moeten kunnen uit voeren. Kortom, als allrounders vormen zij de belang rijkste groep van het team." Wie zijn de beste middenvelders waarmee je gespeeld hebt? „Ik heb ik zeer goede herinneringen aan Gert Kruys en Erans Adelaar, middenvelders van FC Utrecht, waar ik in het begin van mijn loopbaan gespeeld heb. Wij wisten elkaar aan te vullen. Wij waren drie verschillen de spelers, die vooral gezamenlijk veel meer waren dan drie goeie voetballers. Frans Adelaar was op links de man met een geweldige pass in zijn voeten. Hij had veel inzicht en kon ook heel goed direct spelen. Bovendien kon hij goed schieten. In het midden stond Gert Kruys. Hij speelde in die tijd al als een soort scha duwspits. Gert kroop vaak dicht achter de spits. Hij had een sterke actie en was ook goed in de combinatie. Ik speelde vaak vanaf rechts als aanvuller van hun beiden en als organisator/coach was ik in de praktijk vaak in het midden te vinden, ook omdat Gert vaak vanaf rechts begon of eindigde." Opmerkelijk genoeg is dit drietal allemaal trainer geworden. Kruys is al een tijdje coach van Cambuur en Frans Adelaar assisteert bij Utrecht en is er volgend seizoen hoofdtrainer. En wat Wouters betreft: ik hoop en verwacht dat hij zijn eigen visie blijft volgen en dat hij de kans krijgt om supporters, fans en pers van zijn gelijk te overtuigen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 19