'Na zo'n zes maanden training zag ik geen vooruitgang' Conclusies brengt dat alleen maar meer variatie en verrassing mee." „Ik heb de eerste helft van dit seizoen een aantal tekortkomingen gezien. We zoeken slecht de diepte en we spelen de spitsen niet goed aan. Nikos beweegt misschien verkeerd, maar ik vind vooral het aanspelen onvoldoende. Verder is de beweging vanuit het mid denveld niet goed geweest. Daarom heb ik het veran derd. Nikos en Brian zijn altijd de aanvallers. De twee spelers aan de zijkant laten zich wat meer zakken en komen er vanzelf bij wanneer je als elftal gaat aanval len. Het is mijn bedoeling om Brian dichter bij Nikos te laten spelen, zodat er wat meer druk in het centrum van de tegenstander komt. Ajax heeft geen vervanger voor Litmanen, en wij kunnen ook niet tachtig procent van de tijd de bal vasthouden op de helft van de tegen stander. Zover zijn wij nog niet. Na zo'n zes maanden training zag ik geen vooruitgang, dus dan moet ik niet daarmee doorgaan. Maar ik wil wel, wanneer de juiste spelers daarvoor aanwezig zijn, terug naar drie spitsen." Die manier van spelen is na zoveel jaren zeer voorspelbaar en voor de tegenstander geen verrassing meer. Maar die wisseling van speelwijze is in Ajax-kringen bijna heiligschennis. Ik wif daar aan toevoegen, dat ik al langere tijd van mening ben dat deze groep beter met twee spitsen kan spelen. Jij hebt in een jaar tijd eerst de erfenis van Morten Olsen geïnventariseerd, met als gevolg dat er een enorme verandering in de selectie heeft plaatsgevonden: ongeveer tien nieuwe spelers voor tien vertrokken spelers. In de eerste helft van deze competitie is ook de zo geliefde speelwijze van Ajax van Louis van Gaal gewogen. Jij hebt daar conclusies uit getrokken. Ajax speelt nu anders. Dan is dat toch jouw keuze? „Ja, dat is ook wel zo. Met deze selectie liggen de mogelijkheden anders. Ik wil gebruik maken van de persoonlijke kwaliteiten van mijn spelers. Bijna alle trainers zeggen dat de tactiek bepaald wordt door de individuele kwaliteiten van de spelers. Ik doe dat ook. De spelers uit de jeugd brengen de laatste jaren niet voldoende om door te breken. De jeugd is opgevoed met de Ajax-cultuur en is teveel gewend aan het systeem dat in de jeugd consequent wordt gehanteerd. Die spelers blijken dan te beperkt om zich aan te passen aan andere taken, wanneer de coach het zo wil.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 18