mini's De kleurrijken door Piet Keizer Gezocht boeken: Groot Voetbalboek '80-'81, Naslagwerk '90, Hard Gras nummer 2 en 7, VI-Special Amateur uit '77, Videobanden: Alle hoogtepunten uit '91, De Klassieker uit '93, Ajax seizoen '95-'96 en '96-'97, tijdschriften: Ajacieden van voor '80, foto van de wereld beker -Tokio '96 incl. certificaat van echtheid. R.M. Hoolwerf, Opheusdenhof 75, 1106 TT Amsterdam. Tel: 020-6960509. I'd like to And penpals who are Ajax-fans. I'm 26 years and my hobbies are sport (football, basketball, rugby, horse-races) and I like to read the historic books and travelling. All letters must be written in English. Stanislav Pirek, Videnska 2931, 390 05 Tabor. Czech Republic. I'm a member of the 1. FC Kosice fan club. It's the third greatest supportersclub in Slovakia. My favourite foreign football team is Ajax. I want to contact somebody from the supportersclub. I can exchange scarves and baseball caps or other materials (photos, fanzines). Norbert Molnar, Kalinciakova 55, 98601 Filakovo, Slovakia Te koop: Ajax thuis-shirt van de Champions League. Maat L. Het shirt is één keer gedragen. Over de prijs worden we het wel eens. Sunita Geelhoed, Waverbancken 43, 3645 VR Vinkeveen. Tel: 0297-261403 Gezocht: videobeelden Europacupwedstrijden uit periode '70-'73. J. Dijkhof, Schevingstiaat 33, 7415 BH Deventer Ik zoek nog programma's van Europacupwedstrijden van Ajax. Thuis: Basel, Besiktas, Carl Zeiss Jena, Fredikstadt, Glentoran, Hannover, Nendori Tirana, Ruch Chorzov, Ujpest Dosza, Vasa Budapest, Wismut. Uit: Nog 24, van de laaatste jaren: Austria Memphis, Orebrö, Osasuna en Hajduk. G. Rozendaal, Wals 7, 1507 TM Zaandam et was een luisterrijk afscheid van de twintigste eeuw. Met het vereeuwigde Oranje - volgens de één een parade van triomfatoren, een ander noemde het een optocht van fossielen - heeft men ook afscheid genomen van het voetbal voor de ware liefhebbers. Gelukkig gingen de kreten van verwondering nog over de tribunes in de Arena, wanneer Cruijff, Van Hanegem, Suurbier of Eddy P.G. hun nog steeds karakteristieke kwaliteiten lieten gloeien. Deze avond van nostalgie was voor mij een definitief afscheid van de ware individualisten, die in al die jaren voor de krenten in de pap hebben gezorgd. Gelukkig zijn wij in Nederland rijkelijk bedeeld geweest, zeker wanneer wij dat verge lijken met de grote voetbal landen. Abe Lenstra, Faas Wilkes, Coen Moulijn, Johan Cruijff, Marco van Basten en Dennis Bergkamp zijn voor beelden van jarenlang mooie acties. Zij hebben door hun unieke persoonlijke kwali teiten volle stadions in beroering gebracht. Er is geen coach geweest die hen heeft moeten vertel len hoe en wat zij hebben gedaan. Maar ook 'vreempies' als Kindvall, Edström, Romario en Ronaldo hebben heel veel kleur gege ven aan het profvoetbal vanaf 1954. Natuurlijk blij ven veel te veel namen ongenoemd en lijkt het erop dat de andere duizenden minder belangrijk zijn geweest. Natuurlijk is dat niet zo. Dankzij al die min of meer anoniemen hebben deze vaandeldra gers kunnen uitblinken. Treffend zijn de woorden van Johan, die voor zijn twee afscheidswedstrijden in 1999 heeft gezegd dat 'het ook een feessie van ons allen voor ons allen' moet zijn. Voetbal blijft bestaan en zich ontwikkelen. De Column bedrijfstak voetbal is een onderdeel van de televi siewereld geworden, die aan commercie en publi citeit de grootste waarde toekent. Steeds groter wordt de rol van de commercie; de coach moet - maar wil dat ook te vaak - zich aanpassen. Gelukkig zal het niet ontaarden in een virtueel spel, dat nog slechts op schermen door coaches wordt gespeeld. De teams lijken soms al computer gestuurd, volgens de eigen software van de nieuwe idolen in het voetbalbedrijf, de trainers. Gelukkig zorgen een stelletje eigen wijze Afrikanen en Zuid- Amerikanen voorlopig nog voor de individuele en artis tieke uitzondering, en kun nen we hier in Holland hun kunstjes op de televisie vol gen. Maar Rivaldo, de Europese voetballer van het jar, moesten we even mis sen. De Braziliaan eiste een andere positie in het team, Louis van Gaal weigerde dat, dus zat Rivaldo op de tribune. De kleurrijken uit de vorige eeuw hebben afscheid ge nomen, hun opvolgers moeten zich steeds meer ondergeschikt maken aan coaches, tactiek, en commercie. Wie heeft de laatste jaren nog iets moois van Ronaldo gezien? Gelukkig nieuwjaar.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 53