'Snelheid van handelen is een belangrijke kwaliteit' Ploegdiscipline Ouderwets het vooruitzicht op of in het bezit van een contract, bij tegenslag de ambitie een beetje laten vieren. 'Het zit toch wel goed in de komende jaren, en daarna zien we wel weer verder', denken ze. Dat is een filosofie die ik niet wil accepteren." Jij hebt met nogal wat topcoaches gewerkt: Rinus Michels, Johan Cruijff (ook nog als speler), met Louis van Gaal, met Leo Beenhakker, Kees Rijvers, Dick Advocaat, Guus Hiddink en Aad de Mos. Over welke coaches wil je iets kwijt. „Laat ik beginnen met Leo Beenhakker. Zijn eigen schap om met praten een groep te bespelen, de aan dacht vast te houden en dat ook een uur lang, vind ik bijzonder. Of dat altijd goed is, is weer een ander ver haal. Hij kan een groep enthousiast maken, er een geheel van smeden. In zijn trainingen vind ik Beenhakker in vergelijking met Cruijff en van Gaal echter minder gedetailleerd. Gek genoeg heb ik onder zijn leiding misschien wel mijn beste tijd bij Ajax gekend, tussen 1989 en 1991. Ik heb de relatieve vrij heid als mooi ervaren." „Cruijff en van Gaal zijn veeleisender en leggen de nadruk op de ploegdiscipline en taakbewustheid. Persoonlijke vrijheid blijft beperkt, maar is binnen dat plichtsbesef en ploegbelang mogelijk. Zij accepteren veel minder van hun spelers en gaan op zoek naar ver anderingen die in hun visie passen. Dat zag je onlangs weer bij Rivaldo, die zich ook aan moet passen of anders moet vertrekken. Daar heb ik als coach van geleerd dat ik mij ook niet moet laten beïnvloeden in mijn keuzes, want op een willekeurig moment kan ik daarop worden afgerekend. Uiteraard moet je open staan voor kritiek, ideeën en suggesties van je staf, spelers en vrienden, maar ik zal zelf de beslissingen moeten nemen. Dat heb ik van Johan en Louis geleerd: het gaat gebeuren zoals ik het wil. Maar discussies gaan ze beslist niet uit de weg, ze zijn absoluut voor rede vatbaar, hoewel de buitenwereld daar nog steeds anders over denkt." „Rinus Michels heb ik bij Oranje meegemaakt en hij is voor mij de coach die op een ontspannen wijze zijn overwicht op de groep liet gelden, en daarnaast kennelijk ook het respect van de vedettes had in 1988 en 1992. Misschien was het WK in 1990 in Italië wel maatgevend voor zijn kwaliteiten als coach. Want Beenhakker kon de ploeg - de vedettes - niet in bedwang houden. De ploeg had liever Cruijff gehad. Michels heeft in '88 en '92 met in grote lijnen dezelfde groep wél resultaten geboekt." „Mijn ervaringen in Italië hebben mij nauwelijks verrijkt. De trainingen zijn daar eigenlijk heel ouder wets. Trainingen en wedstrijden leken niet met elkaar verbonden, zoals dat bij Hollandse coaches wel het geval is. Veel atletische oefeningen, werken aan tech niek en soms ook aan tactiek. Maar dat gebeurde heel theoretisch en statisch." Het Ajax-systeem en de Ajax-cultuur ken je door en door. „Het Ajax-systeem heeft zich in de afgelopen dertig jaar, en misschien wel al daarvoor, bewezen. Kort en krachtig gezegd speelt Ajax altijd met buitenspelers. Ajax is dan ook doorlopend bezig die vleugelspelers op te leiden en wanneer zij er niet zijn, moeten ze gehaald worden. Zij moeten hun taken goed vervullen, zij zijn binnen het systeem een belangrijk onderdeel voor het goed functioneren van het team." Wij zijn beiden lange tijd actief geweest als aanvallers langs de lijn en hebben dankzij individuele vrijheid een bijdrage geleverd aan de resultaten van Ajax. Binnen het strengere regiem van de speelwijze zijn de plichten zwaarwegend. Kun en wil jij een persoonlijkere visie op je selectie loslaten? „Ik denk dat je dat eigenlijk per aanvaller moet bekij ken. De persoonlijke kwaliteit is bepalend. Ik vergelijk Mare Overmars en mijzelf even. Ik wilde een halfspeler en een verdediger bij mij die óók diep gingen; daardoor had ik een keuze in de voortzetting. Daarnaast was

Ajax Life (vanaf 1994) | 2000 | | pagina 18