'Zeg Werdekker, dat doen we bij Ajax niet' Kalderon 1987 haalde Cruijff de Ierse international Frank Stapleton naar De Meer. Na vier competitiewedstrijden en één Europacup-doelpunt vertrok de blessure- gevoelige, trage midvoor al naar Derby County. In 1988 kwam één van de fraaiste miskopen naar Ajax. Voorstopper Hans Werdekker had naam gemaakt bij Willem II, maar viel bij Ajax genadeloos door de mand. Zijn onorthodoxe manier van verdedigen viel slecht in de smaak bij het Ajax-publiek. Nadat Werdekker in een thuiswedstrijd de bal rücksichtlos over de zijlijn had geknald, verhief op de tribune een oudere Ajax- supporter zich: „Zeg Werdekker, je speelt nu bij Ajax en dat doen we hier niet." Nog tijdens het seizoen keerde Werdekker terug naar Willem II. Na afloop van zijn loopbaan maakte hij nog even 'furore' als kicker bij het American Football. Falen op een beslissend moment, het kan iedereen gebeuren, maar als miskoop is het dodelijk. Midden velder Dick Helling was al wisselspeler, toen hij in december 1975 door Rinus Michels in de slotfase van de Europacupwedstrijd bij Levski Spartak werd inge zet. De wedstrijd zou hoogstwaarschijnlijk uitdraaien op een strafschoppenserie en Helling stond bekend als een penaltyspecialist. Ajax vloog eruit na het nemen van strafschoppen. De beslissende pingel werd gemist door... Dick Helling, die de bal bijkans het reusachtige stadion uitjoeg. Midden jaren zeventig waren een vruchtbare tijd voor miskopen: Josko Gluic, Ton Wickel, Peter Lübeke, ze maakten weinig indruk in De Meer. Maar het drietal speelde wél tenminste nog enige wed strijden. Aangekocht worden en geen enkele officiële wedstrijd spelen... Dat is wei heel erg triest. In 1969 kwam de Israëlische international Ronnie Kalderon naar Ajax. Hij zou nooit het eerste halen. En wat te denken van Froylan Ledezma? In 1997, na hevig touw trekken met Feyenoord, voorgesteld als hét grote Costaricaanse talent. Mede door een wel erg eigen zinnig privéleven bleek Ajax-1 onbereikbaar. Maar Kalderon en Ledezma kunnen tenminste wél zeggen dat ze nooit gefaald hebben in een officieel duel van Ajax-1. Michael Petersen, Andrei Demchenko, Mariano Juan, Jan Sörensen, John Veldman en Giorgi Kinkladze mislukten ook bij Ajax, maar waren 'gedwongen' dat ook nog in wat wedstrijden te laten zien. Ze zullen zich miskocht hebben gevoeld.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 45