o De spelers bezitten, naast dat soms enge gevoel voor discipline, ook de menta liteit om te willen slagen Ajax worden betaald en in China is dat minstens een modaal jaarsalaris. Dat kun je in Nederland vergelijken met het golf van twintig jaar geleden, dat toen nog een exclu sieve sport was. Of met polo met paarden, bij ons nog steeds een spel van adel en nieuwe rijken. Er zijn geen gegevens over het aantal voetbalscholen in China, het land is veel te groot. Jeugdvoetbal wordt alleen maar gespeeld op de scholen, en altijd maar weer met en tegen dezelfde spelers. Daar worden die kinderen ook niet beter van. Daarnaast worden er een paar keer per jaar toernooien gespeeld, waar de teams van de diverse scholen elkaar treffen. Dat zijn feitelijk de scoutingsdagen voor de Chinese clubs. Ik heb geen idee of voetbal populair is in China. Ze praten daar echt een andere taal. Het zegt ook niet veel dat er 50.000 tot 60.000 mensen komen kijken naar de profs, want die wedstrijden worden gespeeld in steden met tien miljoen of meer inwoners. Binnen de voetbalkernen blijkt wel dat het imago van Ajax, en van zijn jeugdopleiding, groot is. Grote Europese clubs als Manchester United, Juventus en Lazio Roma zijn ook in China actief en zeer geïnteres seerd in nieuw talent, maar Ajax krijgt momenteel van wege zijn befaamde opleiding de voorkeur. Het niveau op de voetbalscholen is vergelijkbaar met jeugdvoetbal bij de amateurclubs in Nederland. De coaches gaan ongeveer gelijk op met hun spelertjes: allen ontberen voorlopig nog een gedegen opleiding. De kwaliteit die Ajax kan aanbieden, is in China onover trefbaar. De spelers bezitten, naast dat soms enge gevoel voor discipline, ook de mentaliteit om te willen slagen. Dat kunnen ze ook fysiek waarmaken. Hun inzet op topniveau is in vele sporten bewezen. Daarnaast zijn de voetballertje gelukkig allemaal stapel gek van voetbal en die gegevens vormen de basis om verder op te bouwen. De voetbalbond, clubs en scholen willen alle onder leiding en supervisie van Ajax gaan trainen en opleiden. Het probleem voor Ajax op dit moment is het te lage niveau van de jeugd in China. Met een sterk verbeterd selectieprogramma komt de kans op de ontdekking van grote voetbaltalenten over een aantal jaren echter dichterbij. Ik denk dat het voor Ajax een uitdaging moet zijn om het imago van de beste opleiding in de voetballerij ook in China te bevestigen. Wij Ajacieden, Nederlanders - soms wel de Chinezen van Europa genoemd - kunnen ze in China nog wel een lesje leren in modern voetbal. ïd®f'

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 19