Een jongen die verkeerd ingooide, moest als straf vijf minuten doodstil op de middenlijn blijven staan Toevalstreffers igfjr p vf- aanschaffen. Ook een eigen bal hoort hierbij. Na afloop van lessen en training pielen ze op één van de achttien zandvelden waarop ook de trainingen worden afge werkt. Voor officiële wedstrijden is er een grasveld beschikbaar, en er zijn ook nog twee grasvelden voor trainingskampen van bijvoorbeeld het Chinese dames voetbalteam. Ook worden zij gebruikt voor trainers cursussen, die geleid worden door de 74-jarige Dettmar Cramer. Deze Duitser doet dat, geassisteerd door zijn atletische vrouw, al zo'n dertig tot veertig jaar overal in de wereld. De CTS heeft meer dan vijftig coaches ter beschikking, die gedurende één schooljaar met dezelfde groep van 24 spelers werken. Ik heb me daar erg verbaasd over de tactische formule die er bij alle teams ingepompt is: hard hollen, vooral niet stilstaan, terug naar de goal als je de bal kwijt bent en aanvallen zonder risico's. De discipline en de gehoorzaamheid zijn erg groot. Dat neemt soms onverwachte vormen aan. Ik heb gezien dat een jongetje van zo'n twaalf jaar verkeerd ingooi de. De coach riep hem na een paar minuten en het jochie kreeg straf. Hij moest vijf minuten op de mid denlijn doodstil blijven staan. Daarna heeft hij de bal alleen nog maar afgespeeld en angstig over zijn schou der naar de coach gekeken. Dat kind dorstte helemaal niet meer te voetballen. Ik heb dat later aan het coach- opperhoofd gevraagd tijdens het diner (het eten in China behoorde vrijwel dagelijks tot de hoogtepunten van de dag en is onvergelijkbaar met de 'Hollandse' Chinees). De brave man had het trainingspak aan de kapstok gehangen en bestuurde de trainers met straffe hand. Uiteraard was het verkeerd, zei hij via de tolken, en het kwam eigenlijk nooit voor. De technische staf beantwoordde trouwens de talloze vragen van Jan Pruijn ook altijd. De hiërarchie in de trainerswereld was op de CFS klip en klaar. Vaak met een omweg kwamen de antwoor den, en ook niet altijd volledig. De trainers hielden - door schade en schande wijs geworden - wijselijk hun mond. Gehoorzaamheid en discipline alom. Het heeft voor- en nadelen. Dagenlang kijken naar trainingen en wedstrijdjes levert ons uiteindelijk een slotmiddag op met twintig voetballertjes van veertien en vijftien jaar. Jan Pruijn en ik hebben drie jongens uitgekozen en ze voorge steld naar Nederland te komen. Mogelijk zal ook een jeugdteam deelnemen aan het honderdjarig jubileum- toernooi dat Ajax in 2000 organiseert. Het zijn toevalstreffers om uit duizend willekeurig bij eengekomen voetballertjes een paar talentjes te zoeken. China heeft meer dan één miljard inwoners, daar moet toch wel een Cruijffie of een Bassie tussen zitten. Dat zal ook wel, maar hoe vind je die? De voetbalscholen in de Volksrepubliek China zijn privé-, club- of bondsinitiatieven. Daar moet geld voor U«Mf1

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 18