'Ik wist dat als ik de top wilde bereiken niet voor Feyenoord maar voor Ajax moest kiezen' je het meeste thuis voelt? „Dat vind ik wel. Ik heb daar twee seizoenen gespeeld in de A1 en twee jaar in het tweede. 'Tien' is een belang rijke positie. Je moet op het juiste moment bijsluiten als we in de aanval zijn en op tijd weer terug zijn om middenveld in de verdediging te ondersteunen. Dat ligt me wel." Op welke manier probeer jij de nummer-tienpositie in te vullen, op dezelfde manier als Litmanen of anders? „Jari en ik zijn twee heel verschillende voetballers. Jari heeft meer dat fijne. Een voetballer met onvergetelijke momenten. Ik moet het meer hebben van mijn wil om ergens te komen en door te zetten. Toen Jari speelde, was het team zo op elkaar ingespeeld, dat hij soms niet mee hoefde te verdedigen. Nu moet dat wel om het met elkaar te redden. Want als er één verslapt, staan we met zijn tienen." Samen met Laudrup ben je topscorer bij Ajax. Is scoren iets dat altijd in je heeft gezeten of heb je daar extra op getraind? „In de A1 ben ik topscorer geweest, in het tweede al een keer tweede op de topscorerslijst. Maar dat het nu zo snel gaat, had ik niet verwacht. Een paar keer stond ik net op het juiste moment op de juiste plaats. De nummer tien wordt bij Ajax wel geacht regelmatig te scoren. Maar dat het nu ook lukt, geeft me veel ver trouwen." Als je scoort, juich je nogal uitbundig. Denk je daar van tevoren over na? „Dat gebeurt heel spontaan. Het is net wat op dat moment bij me opkomt. De ene keer loop ik naar de supporters, dan weer naar mijn medespelers, de andere keer doe ik een dansje. Tegen MVV kuste ik mijn trouw ring. Een journalist vergeleek me vervolgens met doet, krijgt de plek. Het enige wat ik kon doen was mij voor 300 procent inzetten, om te laten zien dat ik wilde spelen. Het was mijn doel om dit seizoen definitief door te breken en geen bankspeler meer te zijn. Dat lijkt nu te gaan lukken, hoewel ik natuurlijk nog veel moet leren. Dat moet je je altijd voor ogen houden." Vorig seizoen heb je laten zien datje ook op ander posities uit de voeten kunt. Is nummer tien voor jou de positie waar je wereldspits, met klasse-doelpunten. Daar kijk je als kind naar en dan probeer je dat na te doen. Later was ik fan van het team dat in 1995 de Champions League won. Met spelers als Litmanen, de De Boertjes en Blind. Daar keek ik echt tegenop en daar heb ik veel van geleerd toen ik eenmaal bij de A-selectie kwam." Hoe is het om dan zo veel jaar later een vaste waarde te zijn in het team van Jan Wouters? „Dat is een jongensdroom die uitgekomen is. Het is fantastisch om dat mee te maken en ik geniet er elke wedstrijd opnieuw van." Dit seizoen waren er vooraf meerdere kandidaten voor de nummer-tienpositie. Had je verwacht dat Jan Wouters zo duidelijk voor jou zou kiezen? „In het begin waren we allemaal concurrenten. Er stond nog niks vast. ledereen had gelijke kansen. Degene die het in de ogen van de trainer het beste

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 11