Shota Arveladze, de tovenaar van Ajax: 'Dat ik weinig speel vreet aan me. Deze situatie heb ik nog nooit meegemaakt.' nbegrip staat in zijn ogen. Shota Arveladze is een trotse speler. In 1995 beloofde hij de supporters van Trabzonspor dat hij topscorer zou worden. Hij vond het echter beneden zijn stand om die titel te behalen met het benutten van strafschop pen. Hij nam geen penalty's maar werd wél topscorer. In zijn eerste seizoen bij Ajax maakte hij 25 doelpunten. Hij heeft zich bewezen. Nu staat iemand anders in de spits. Maar wat kan hij eraan doen? De trainer bepaalt. Dan heeft het dus ook geen zin om naar het waarom te vragen. Hij kan alleen maar heel hard zijn best doen, tijdens trainingen en op de momenten dat hij wél mag spelen. Interviews geeft de Georgiër het liefst met een tolk erbij. Zijn Engels is weliswaar redelijk, maar in zijn eigen taal kan hij zich beter uitdrukken. Hoewel, eigen taal... Arveladze spreekt ten behoeve van de tolk Russisch. Terwijl de Sovjet-Unie eeuwenlang Georgië heeft onderdrukt. Waarom hij dan toch Russisch spreekt? Het was door de overheerser verplicht gesteld op school. Hoe zit het na tweeënhalf jaar Ajax met je Nederlands? „Ik heb in het begin les gehad, nu spreek ik het voldoende. Ik ken alle voetbaltermen: achter, voor, links, pak die man, omschakelen, vooruit..." 'Wissel'ken je nu ook. „Ja, godverdomme. Schelden in het Nederlands gaat me goed af. Maar Nederlands is een moeilijke taal. Het belangrijkste is dat ik me in mijn werk verstaanbaar kan maken en begrijp wat er tegen me gezegd wordt." Wat wist je van Nederland toen je hier in 1997 naar toe kwam? „Over Nederland wist dat ik het een mooi land is, voor al bekend om zijn schilderkunst. Het is hier vaak koud. En dat Nederland zo klein is, vind ik wel gemakkelijk. Voor een uitwedstrijd hoef je niet ver te reizen. En over Ajax wist ik eigenlijk alles. Het was en is een grote club in Europa, die net weer veel prijzen had gewonnen. Vele grote namen hebben er gespeeld." Nooit last van heimwee gehad? „Ik mis natuurlijk mijn vrienden en familie, maar ik ben een professional. Je laat de kans om voor Ajax te spelen niet lopen. Ik wil niet slecht spreken over clubs als PSV of Feyenoord, maar Ajax is veel populairder in het buitenland. Als een minder bekende club me had willen hebben, was ik misschien niet naar Nederland gekomen." Voor iedereen in Nederland wasje een onbekende speler. „Ik heb met Georgië nog nooit aan een groot toernooi deelgenomen en ook in Turkije bij Trabzonspor nooit l>

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 9