o Supporter achter de seizoenkaart 'Wat mij betreft zouden ze wel een rookverbod mogen instellen in de Arena' De bekendste misdaadverslaggever van ons land leidt een druk leven als schrijver en programmamaker. Voor één ding probeert Peter R. de Vries echter altijd tijd vrij te maken: een bezoek aan de thuiswedstrijden van Ajax. Als middelbare scholier glipte hij al naar binnen bij het Olympisch Stadion, vooral om zijn idool Piet Keizer in actie te zien. Niet luidruchtig Tweede Ruud Geels Sinds 3 oktober is Peter R. de Vries weer op televisie met een nieuwe serie program ma's. Peter R. de Vries, misdaadverslaggever wordt elke zondag om 21.30 uur uitgezonden door SBS6. 4MÊI jMMMpp Rectificatie In de vorige Ajax-Life stond als fotograaf bij het artikel De Supporter achter de seizoenkaart Ron Richel. De foto's waren echter gemaakt door Ruud Voll. TEKST: JEROEN KLEIJNE FOTO'S: RON RICHEL Ik ben altijd een grote fan geweest van Piet Keizer. Een briljante speler. Waarschijnlijk mede omdat ik zelf ook altijd linksbuiten ben geweest. Ik was natuurlijk aanzienlijk minder getalenteerd, maar vroeger werd ik wel met hem vergeleken. Net als Piet Keizer was ik een grillige, ietwat nukkige speler en toen ik jong was, zag je ook een uiterlijke gelijkenis." De 43-jarige programmamaker is volgens eigen zeg gen zelfs medeverantwoordelijk voor Keizers terug keer in de voetballerij. „In 1987 was ik hoofdredacteur van Aktueel en we zochten een voetbalcolumnist. Ik maakte een afspraak met Piet Keizer, die eigenlijk nooit meer iets met voetbal te maken wilde hebben. In het Hilton zat ik ineens tegenover mijn jeugdidool en dat was een hele aparte ervaring. Gelukkig heb ik hem zo gek gekregen om het te proberen en hij is tot dit jaar columnist van Aktueel gebleven. Hoewel we elkaar niet veel zien, hebben we sindsdien wel een bijzonder contact." Peter R. de Vries heeft dit seizoen voor het eerst een seizoenkaart bij Ajax, samen met zijn zoontje Royce (9). Ze hebben vaste plaatsen in vak 119. Plaatsen waar de misdaadverslaggever niet helemaal tevreden mee is. „Het kan beter. We zitten helemaal bovenin en kunnen daardoor het scorebord niet zien. Ook verve lend is dat voor mij een paar stugge rokers zitten. De rook kringelt steeds naar boven. Wat mij betreft zouden ze wel een rookverbod mogen instellen in de Arena. In ons vak zitten veel seizoenkaarthouders, vaak wat oudere mensen. Ze zijn niet bepaald luid ruchtig, maar bij een doelpunt wordt wel flink gejuicht. Het zijn zeker echte Ajax-fans." Voorheen ging Peter R. de Vries ook al vaak naar thuis wedstrijden van Ajax. De laatste jaren kreeg hij kaart jes via een lid van zijn redactie: Barbara Coronel, de dochter van voormalig Ajax-bestuurslid Uri Coronel. Vroeger glipte hij met zijn vriendjes langs de suppoosten van het Olympisch Stadion. „Daar heb ik echt de gouden periode van Ajax meegemaakt. Met mijn broer en een groep vrienden kwamen we op de fiets naar het stadion en probeerden we zonder kaartje binnen te komen. Glippen was voor ons een sport. Achteraf denk je: wat heb ik gedaan. Over hekken klimmen, buitenom lopen op de rand van het stadion. Soms was je de halve wedstrijd bezig om een plekje te vinden." De liefde voor Ajax is volgens hem aangeboren. "Dat is de magie van Ajax. Ik ben mijn hele leven al supporter van Ajax en dat zal altijd zo blijven. Mijn vader gaf niks om voetbal en heeft me dus ook nooit meegenomen naar een wedstrijd. Het is bij mij zelf ontkiemd. Vroeger leefde ik echt voor het voetbal. Ik was echt ziek van een nederlaag, het kostte een halve week om er overheen te komen." Bij zijn zoon ziet Peter R. de Vries nu dezelf de beleving. „Ik ben coach en trainer van zijn elftal, de E1 van NVC uit Naarden. Voetbal is het gewoon voor hem en hij doet er alles voor. We gaan samen naar het stadion, volgen alles rond Ajax. Door onze gesprekken aan tafel weten zelfs mijn vrouw en dochtertje inmid dels alles van Ajax. Wij zijn Ajacieden in hart en nieren." Net als vele andere fans vindt De Vries het jammer dat het elftal nog niet echt draait. „Het is moeilijk om te zeggen waar het precies aan schort, want de kwaliteit is er gewoon. Gronkjaer vind ik bijvoorbeeld een grote aanwinst, een speler die anderen inspireert. Ook een jongen als Knopper ontwikkelt zich goed. Bij Machlas zie je aan alles dat het een hele goede voetballer is. Hij neemt de bal goed aan, kaatst uitstekend en heeft een hoge handelingssnelheid. Het is sneu dat hij nog nauwelijks heeft gescoord. Ik hoop dat ze bij Ajax inzien dat hij een speciale behandeling nodig heeft. Ik denk niet dat hij iemand is die je moet trakteren op de cynische Amsterdamse humor. Als hij zich verder goed kan ontwikkelen, wordt het een tweede Ruud Geels die er dertig per jaar inschopt." Ajax staat heel hoog op het prioriteitenlijstje van de Vries. „Als ik bijvoorbeeld een week weg moet voor een reportage, kijk ik wel hoe dat samenvalt met het wedstrijdschema van Ajax. Juist omdat ik zo hard werk vind ik dat het mogelijk moet zijn om daar rekening mee te houden. Ik ontzeg me al veel andere dingen; voor Ajax maak ik tijd vrij." 47

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 47