De beste stuurlui over 'Ik raak een beetje uitgekeken op zeven dagen voetbal per week' Onlangs bepaalde de rechter in Rotterdam dat clubs de uitzendrechten van thuiswedstrijden in de toekomst zelf mogen verkopen. Het gevolg kan zijn dat Ajax, Feyenoord en PSV weldra een groot deel van de tv-opbrengsten opeisen. Nu wordt dat nog over alle clubs in de competitie uitgesmeerd. Wat zijn de gevolgen voor de competitie en de kleinere clubs? Ajax-Life peilde de reacties van diverse betrokkenen. Andere verdeelsleutel Uitzendrechten: bedreiging voor de competitie? TEKST: PETER WEMELINK FOTO'S: RON RICHEL krantenkop here the scan with the newspaperheading; duotone please! artijn Lindenberg, chef-sport van de NOS: „Wij hebben slechts tot 2002 de samenvattings rechten op de vaderlandse competitie. Hoe de zaken zich daarna ontwikkelen, is afwachten. In deze zijn wij geen partij en daarom heeft het weinig zin een reactie te geven op de uitspraak van de Rotterdamse rechter. Wél ben ik benieuwd wie de hoogste bieder wordt." Erik de Boer, Ajax-supporter uit Amsterdam: „Frank Kales zal het spel van loven en bieden op een zéér geraffineerde manier spelen, maar hij vergeet dat de supporter de uiteindelijke verliezer zal zijn. Als de top drie hun wedstrijden aan de hoogste bieder aanbiedt, zullen deze wedstrijden zeker achter de decoder verdwijnen. De gewone man kan dat niet betalen. Bovendien zit een Ajax-fan niet te wachten op NEC-AZ. De echte fan moet wél zijn portemonnee opentrekken, omdat die toch zijn duppie wil volgen. En dan nog wat: ik raak een beetje uitgekeken op zeven dagen voetbal per week." Frank Rutten, financieel directeur van Roda JC, noemt een verdere scheuring in het betaalde voetbal onver mijdelijk: „De top-drie van Nederland is alleen zo sterk door de gratie van de zogenaamde mindere goden van de competitie. Dat wordt vaak vergeten. Je kunt nu eenmaal in een competitie niet vijftien keer Ajax en Feyenoord tegen elkaar laten spelen. Als Ajax, PSV en Feyenoord zélf hun wedstrijden willen exploiteren, ben ik benieuwd of ze een geschikte partner kunnen vin den. Wellicht de HMG-groep of Microsoft." „Alle clubs, uitgezonderd de top-drie, zullen een andere verdeelsleutel moeten zoeken. Wij moeten een collectieve deal sluiten met een televisie-maatschappij en de krachten bundelen voor onze uitzendrechten. Ik denk dan aan een vast bedrag en aan bepaalde rechten op basis van de stand van de ranglijst." Een typisch geval van management fear noemt alge meen directeur van Ajax, Frank Kales, de angst van kleinere clubs voor een scheuring in het voetbal. „Ik begrijp de consternatie niet dat Ajax teveel zou gaan verdienen. Grotere clubs, die in een groter stadion spelen en dus méér publiek ontvangen en bovendien aantrekkelijker zijn voor de televisie, hebben recht op méér inkomsten uit uitzendrechten. Dat is heel redelijk. Kleinere clubs als Willem II of AZ moeten zelf de broek ophouden. En die clubs hebben het financieel goed op orde. Dat stemt mij zéér tevreden, want wij zijn ook gebaat bij 17 sterke tegenstanders in de competitie. Er is heus wel sprake van solidariteit van Ajax met de kleinere clubs. We moeten echter ook aan onze eigen belangen denken. Wanneer Ajax op bezoek komt bij FC Den Bosch, profiteert die club ook van hogere inkomsten uit uitzendrechten. Die kleinere clubs eten dan ook uit de grote ruif. Bovendien heb ik het idee dat de mindere goden slimmer te werk moeten gaan in de toekomst. Ze zouden kunnen onderhandelen over eigen kanalen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 42