'Mensen vinden dat er teveel activiteiten worden georganiseerd die niets met voetbal te maken hebben' Ongelooflijk ongerust Uitwisselen spelers „Eigenlijk allebei. Ajax is een bedrijf met een gezonde financiële basis. We lopen niet het risico dat we ineens de salarissen niet meer kunnen betalen. Aan de andere kant is aan de processen en de structuren nog veel te verbeteren, maar dat is normaal. Een bedrijf moet zich continu verbeteren, mag nooit stil blijven staan. Bij Ajax geldt dat onder meer voor alles op het gebied van de automatisering, bijvoorbeeld de internetsite. De site is goed, we hebben veel hits, maar er zijn nog een hoop ideeën om de site verder te verbeteren. De huidige beheerder kan dat niet alleen, dus daar zullen we men sen voor aan moeten trekken of inhuren. Op de site moet straks alles over Ajax te vinden zijn. Mensen moeten rechtstreeks kunnen e-mailen met onze mede werkers, zodat ze snel antwoord kunnen krijgen op hun vragen. Allerlei transacties moeten ook via de site uit gevoerd kunnen worden, zoals het kopen van kaarten of van shirts. Voor de supporters betekent dat een dui delijke verbetering van de service." Ajax is dus financieel gezond. Toch wilt u door de verkoop van televisierechten nog vijftig miljoen per jaar binnen zien te halen. Waarom is dat nodig? „De discussie daarover moeten we natuurlijk nog aan gaan met de andere clubs, maar ik vind het toch nodig om die vast aan te zwengelen. Als je ziet hoe de Nederlandse clubs presteren in de Champions League, moet eigenlijk iedere Hollander ongelooflijk ongerust worden. Het bewustzijn moet doordringen dat het hard nodig is dat de topploegen in Nederland een bredere financiële basis krijgen. Anders begeven we ons op een hellend vlak." Op welke manier wilt u dat geld binnenhalen? „We moeten samen proberen andere vormen te vinden om de televisierechten te exploiteren. In Engeland zie je bijvoorbeeld dat de BBC nog steeds op zaterdag de samenvattingen brengt in Match of the Day, maar de overige rechten worden geëxploiteerd door BSkyB. Daarnaast moeten we onderzoeken of het mogelijk is - en dat is een stokpaardje van PSV-voorzitter Harry van Raaij - onze markt te vergroten. Als je kiest voor een competitie samen met bijvoorbeeld de Scandinavische landen en de Belgen vergroot je je markt aanzienlijk. Dan kun je ook veel grotere televisiecontracten sluiten. In principe zou je zo'n competitie al over twee jaar kunnen realiseren, maar dan moeten alle betrokken partijen het daar wel over eens zijn. Mijn inzet is om dat te doen in overleg met alle partijen en niet door eruit te stappen." Denkt u echt dat er belangstelling bestaat voor competitie wedstrijden tegen clubs uit Noorwegen, Denemarken of Schotland? „Niemand vraagt zich af of een wedstrijd tegen Celtic of de Rangers interessant is. Natuurlijk is dat interes sant. Of Ajax-Molde ook zo spannend is, weet ik niet. Zoiets moet groeien. Maar ik weet zeker dat er vol doende interesse bestaat voor een nieuwe competitie met aansprekende ploegen, zoals wellicht ook Benfica of Porto. Je moet alleen goed nadenken over bijvoor beeld het aantal ploegen en hoe je het kunt combine ren met de nationale competitie." U pleit dus niet voor het afschaffen van de KPN Telecompetitie? „Zeker niet. Wij hebben zelf 36 spelers onder contract. Wat is ertegen om met twee elftallen te spelen: Ajax Nationaal en Ajax Internationaal? Je moet dan alleen goede afspraken maken over het uitwisselen van spelers. Bijvoorbeeld dat een speler van Ajax Inter nationaal die geblesseerd is geweest eerst een aantal wedstrijden in Ajax Nationaal mag spelen. Want de fans willen in de nationale competitie natuurlijk ook de toppers aan het werk zien." Het voetbal verandert in een hoog tempo. De Europacup II is afgeschaft, de nummers vier van sommige landen spelen in de Champions League, er is ongelooflijk veel voetbal op tv. Bent u niet bang dat de gewone supporter zich meer en meer van het voetbal zal afkeren? „Daar ben ik absoluut niet bang voor. Naar Ajax-Dukla Banska Bystrica keken op donderdag nog altijd 2,3 miljoen mensen, terwijl dinsdag en woensdag al veel Champions League voetbal te zien was. ledereen praat over het vele voetbal op tv, maar niemand heeft het

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 36