'Even later kwam Van Gaal binnen met een blik van 'wat is dit nou weer voor een type' Louis van Gaal Geen zaalschoenen Gedichtje Uiteraard kunnen we niet om Louis van Gaal heen. Dave, jij hebt hem van de eerste tot de laatste dag zeer intensief meegemaakt. Hoe zou je hem beschrijven? Endt: „Louis van Gaal was bij Ajax de manager pur sang. Iemand die overal het oog op hield. Die invloed liet Van Gaal op een heel breed terrein gelden. Hij deed dat op een heel indringende manier, zodat hij voor de buitenwacht op een dictator leek, terwijl hij dat voor de mensen die met hem werkten beslist niet is geweest. Van Gaal kon heel goed structureel denken en wist pre cies wat hij deed. Waarom en hoe dingen gedaan moesten worden en hoe ze in de hand te houden. De consequenties hiervan werden pas duidelijk toen hij naar Barcelona vertrok. Veel, misschien teveel, bleek van één man afhankelijk te zijn geweest. Het was voor een ander ondoenlijk dat na te doen. Waarschijnlijk zijn ook de stormachtige ontwikkelingen van Ajax in die zes, zeven jaar met grote internationale successen en de bouw van een nieuw stadion eenmalig." „Ik vind Van Gaal een intrigerende man, die zijn voor en tegens heeft, zoals iedereen. Ik heb veel van hem geleerd. Zoals? Rechtlijnigheid en discipline in de organisatie, zowel op het veld als daarbuiten. Alléén wanneer alles klopt kun je de begeerde resultaten bereiken. Een strikte tactische en mentale discipline, met daarbovenop de vrijheid die de artiesten - en dat zijn topvoetballers natuurlijk ook - nodig hebben om hun creativiteit te ontplooien. Maar die moeten ze ook in dienst van het geheel stellen, vooral om het bouw werk te kunnen blijven dragen." „Ik heb daar veel bewondering voor, temeer omdat ikzelf een heel ander type ben. Ik ben meer een dromer, alhoewel ik dat ook weer overdreven vind. Ik ben een latijns type, iemand die zegt het komt straks wel. Ik ben niet zo veeleisend, zo dwingend, heb eigen lijk bezwaar tegen doctrines. Van Gaal heeft de resul taten tot doel gemaakt, en heeft daarvoor ook veel van zichzelf in moeten leveren. Dat hebben ook de spelers gedaan. Ik heb me achteraf wel eens afgevraagd waar om spelers dat allemaal hebben geaccepteerd. Bijvoorbeeld de zeer strakke discipline (bij een overtre ding een verbale uitbrander in het bijzijn van de volledige selectie). Ik zal daar altijd moeite mee houden, maar besef ook dat mijn benadering geen successen zal opleveren. Bovendien verzachtten de resultaten ook veel. In die euforie van winnen paste geen chagrijn, maar zonder die successen had deze manier van werken mogelijk ook niet gewerkt." „Het was de tijd van de godenzonen. Die naam is een eigen leven gaan leiden. Die geweldige tijd gaf mij de kans om een beetje te overdrijven en mijn gevoel voor romantiek te laten spreken. Voor mij zijn het de zonen geweest van de goden uit de jaren zeventig, dus de jongere generatie." vermeende goden dat er onafhankelijk van elkaar twee topperiodes zijn geweest. Iets anders, volgens mij heb jij nog met Van Gaal in Ajax samengespeeld. Endt: „In het laatste seizoen van Louis als speler bij Ajax heb ik nog enkele wedstrijden met hem gespeeld. Ik was kandidaat om van de A1 de stap naar de profs te maken en mocht aan het eind van dat seizoen vast een beetje wennen. In de laatste wedstrijd, tegen DFC, speelde ik mijn eerste wedstrijd als basisspeler en Louis zijn laatse als contractspeler van Ajax. Ik kwam, zoals zoveel jeugdspelers van een kleine club, Slotervaart. Mijn trainer was Huub Lenz, middenvelder van DWS en FC Amsterdam. Lenz zat samen met jou, Piet, op de trainingscursus (Keizer: „Ja dat is waar, Huub en ik reden meestal samen naar Zeist toe") en die heeft mij bij jou getipt." En kennelijk heb ik die tip doorgegeven aan Han Grijzenhout. Dave Endt heeft hierna nog jaren voor Ajax gespeeld. Endt: „Ik zal mijn allereerste kennismaking met Van Gaal nooit vergeten. Timide kwam ik de vreemde kleedkamer in en zocht een plek links in de hoek. Even later kwam Van Gaal binnen en kijkt me aan met een blik van 'wat is dit nou weer voor een type, wat krijg ik nou weer naast me'. Lekkere binnenkomer was dat voor mij. Tot overmaat van ramp goot het van de regen. Trainer Han Grijzenhout vertelde dat we in de sportzaal moesten trainen. Ik kreeg het Spaans benauwd, want had natuurlijk geen zaalschoenen bij me. Ik mompelde 'Jezus, ik heb geen zaalschoenen bij me'. 'Oh', zei Louis, 'dus jij hebt geen schoenen bij je. Mooi beginnetje is dat'. Gelukkig schoot Johnny Rep meteen te hulp en vroeg welke maat schoen ik nodig had. Rep hielp mij uit de puree." Jij hebt altijd midden in de spelersgroep gezeten. Wie was of waren nou je favorietjes? Endt: „Finidi had natuurlijk een fluwelen techniek, maar was ook buiten het veld een uitzondering. Verder vind ik Jari Litmanen nog steeds zeer sympathiek, alhoewel ik moet toegeven dat ik eigenlijk voor vrijwel alle spelers een groot respect heb. Finidi en Litmanen leken over een telepatische band te beschikken. Zij wisten zonder te kijken van elkaar wat de ander ging doen. Fascinerend om dat te zien." David, zou jij niet een gedichtje over één van jouw favorieten willen maken? Endt: „Over Dennis Bergkamp misschien, maar hij wordt de laatste tijd wat grimmiger. Ik begrijp dat overigens wel. En Marco natuurlijk, zijn kwaliteit en zijn tragiek. Ik zal het proberen." Zoals verwacht heeft David Endt daar nog geen tijd voor gevonden. Wij moeten minstens wachten tot hij zijn secretaresse heeft gekregen. David, ik ben dat niet met jou eens. Ik vind als één van de

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 19