'Voor mij zijn de godenzonen de zonen van de goden uit de jaren zeventig' Pijnpunt dat alles binnen het betaalde voetbal zo gesmeerd en geruisloos mogelijk verloopt. Ik zal je een paar voor beelden geven. Ik controleer of de buitenlandse spelers hun lessen Nederlands volgen en begeleid ze zonodig daarin. Het parkeren in de Arena is aan regels gebonden, en ik zorg mede ervoor dat die worden nageleefd. Ik hou de agenda van de coaches en de spe lers bij wat betreft hun promotionele verplichtingen. Verder voer ik de correspondentie met bijvoorbeeld de bond in Nigeria over interlandverplichtingen, en dan handel ik nog zo'n zestig telefoontjes per dag af. Maar dat laatste komt ook omdat nog niet genoeg bekend is dat de media voor interviews bij een aparte afdeling, pers en voorlichting, moeten zijn." David, sorry dat ik je even onderbreek, maar met hoeveel mensen werk jij hieraan? Een glimlachje krult om zijn mond en Dave bekent dat hij een lobby is gestart om er een secretaresse bij te krijgen. Onverdroten vervolgt Endt zijn uitleg over zijn werkzaamheden. „De persafdeling van Ajax bestaat inmiddels uit zes krachten. Ik ben en blijf daar bij betrokken als medewerker. Soms denk ik een beetje mee als een soort cultuurbewaker. Bovendien vind ik het leuk om ideeën te opperen en ik houd van schrijven." Op wedstrijddagen vliegt David door de stadions; zo onderhoudt hij de contacten met de scheids- en grens rechters. Ook verzorgt hij het wedstrijdformulier. Dan komt hij terug op de opmerking dat hij samen met Bobby Haarms toch een beetje het geweten van de club aan het worden is. Bescheiden als hij soms is, begint hij allereerst over Wim Schoevaart, één van de oudste Ajax-leden, een man die nog steeds vrijwillig actief is bij Ajax. Endt: „Jij zegt dat ik een beetje het geweten van Ajax vertegenwoordig, en dat voel ik ook wel een beetje zo. Soms bekijk ik mijn positie binnen Ajax en dan zie ik hoe alles functioneert. De verregaande commercia- lisatie binnen Ajax, met als voorbeeld de merchandi sing, tast het karakter van de club ingrijpend aan. Ik weet heel goed dat deze zaken niet te stoppen zijn, maar ik probeer toch een beetje tegenwicht te geven. Het is wel onze club, en we moeten onze stijl bewaren en blijven bepalen. Dat is niet altijd goed gegaan: zo is Lucky Ajax, de club van oud-spelers eigenlijk veel te laat geboren. Zo'n vereniging kan het hart van de club bepalen. Je kunt zorg en aandacht geven aan mensen die voor Ajax betekenis hebben gehad. Dat hoeven niet alleen oud-spelers te zijn, maar ook Ajacieden die op de achtergrond jarenlang actief zijn geweest en een miskend gevoel hebben. Ik denk dat het ook binnen Ajax vaak een pijnpunt is geweest." Ik ben benieuwd wanneer je grote Ajax-boek komt. Endt: „Ik weet het niet, je moet er vooral de tijd voor hebben. Ik schat dat je zeker een half jaar nodig hebt om dat uit te werken. Natuurlijk ben ik er al jaren in mijn achterhoofd mee bezig, bijvoorbeeld door de 'i columns en verslagen die ik geschreven heb en nog zal schrijven. Die vormen de basis en zullen de steun zijn om op gang te komen. Eenmaal bezig kan ik mij dan helemaal in dat werk dringen en kom ik volledig op dreef. Dat sommigen dat romantisch of lyrisch vinden is prima, ik voel me er gelukkig bij." David, hoe zit het met die Italiaanse voorkeur voor Internationale van jou? Endt: „Toen ik zo'n negen jaar was, had Inter twee keer de Europacup gewonnen. Wij voetbalden op straat en kozen onze favorieten uit die tijd. Er ging iets mystieks uit van die topvoetbal Iers uit Italië, alleen die namen al, die waren veel mooier. Ik spelde de sportkranten, kocht woordenboeken en heb daardoor mijzelf Italiaans aangeleerd. Op de middelbare school was ik niet echt ijverig, maar ik schreef schriften vol met woorden en vervoegingen in het Italiaans. Het is vergelijkbaar met de jeugd binnen Europa die de afgelopen jaren massaal de godenzonen van Ajax tot hun favorieten koos. Later is dat wat minder geworden, maar ik wist me daarmee toch ook een beetje te onderscheiden. Ik heb het een beetje gecultiveerd, ja, en er een behoorlijk mondje Italiaans aan overgehouden. Italiaanse journalisten zijn enorm verbaasd als ik ze vertel dat ik dat geleerd heb uit mijn Italiaanse bijbel en woordenboek: de Gazzetta dello Sport.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 18