i 'Ik wil niet slecht spreken over clubs als PSV of Feyenoord, maar Ajax is veel populairder in het buitenland' O echte grote Europacupwedstrijden gespeeld, dus het was logisch dat ze me niet kenden. Maar ze hebben me heel snel leren kennen." Je paste meteen in het Ajax-systeem met drie spitsen, terwijl je dat nooit gespeeld had. Heb je daar een verklaring voor? „Ik begreep dat ik als diepe spits zou spelen, met iemand erachter. Dat klikte meteen, mede door goede spelers als Litmanen, Laudrup en de broers De Boer. Ik heb veel van ze geleerd." Ben je inmiddels gewend in Nederland? „Het leven bevalt prima, hoewel het de laatste tijd wat In je beginperiode bij Ajax werd je regelmatig afgefloten door scheidsrechters die vonden dat je je expres liet vallen. „Scheidsrechters zijn ook maar mensen. Soms kiezen ze verkeerd positie. Als je snel bent zoals ik, is er weinig nodig om me uit balans te brengen. Ik ben ook niet zo sterk. Mike Tyson kun je honderd keer tegen z'n kop slaan en dan is er nog niks aan de hand. Ik lig al in één keer." Maar de arbiters fluiten tegenwoordig niet meer zo vaak tegen je. „De scheidsrechters hebben misschien wedstrijdbeel- den teruggezien en gemerkt dat ik me niet aanstelde. moeilijker is. Het belangrijkste blijft natuurlijk dat de gezondheid van mij en mijn familie en vrienden goed is, maar dat ik weinig speel vreet aan me. Ik ben er veel mee bezig. Deze situatie heb ik nog nooit meege maakt, behalve natuurlijk als ik geblesseerd was." Je hebt laten zien dat je goed bij Ajax past, maar toch ben je geen basisspeler." „Dat begrijp ik natuurlijk ook niet. Ik heb tot nu toe bijna vijftig doelpunten gemaakt. Uitleg heb ik van de trainer niet gekregen. Ook niet gevraagd, nee. Waarom zou ik? Het gaat om de situatie. Hij heeft een bepaalde visie. Daar kan ik niks aan veranderen. In de selectie van Ajax zitten veel spelers van hoog niveau. Je kunt niet echt zeggen van 'die is veel beter dan de ander'." Bij andere grote clubs als Barcelona zitten ook veel grote spelers soms op de bank (Litmanen, Kluivert). Is dat geen trieste situatie: de rijkste clubs kopen alle goede spelers, met als gevolg dat enkelen naast het elftal komen en het publiek niet meer van ze kan genieten. Kunnen de goede spelers niet beter over de clubs verspreid worden? „Ik vind Barcelona op dit moment verder dan Ajax. Barcelona speelt in een moeilijke competitie. Boven dien spelen ze veel duels in de Champions League. Je moet wel tweeëntwintig goede spelers hebben." Maar voetballers willen toch voetballen? Hoelang blijf je nog geduldig? „Dat weet ik niet. Ik probeer me te bewijzen op de training. Meer kan ik niet doen." Je bent een mooie voetballer. Beschouw je jezelf als een artiest? „Ja. Ik speel puur instinctief. Mijn techniek is aangebo ren. Je hebt het of je hebt het niet. Toen ik klein was deed ik veel aan yoga. Nu af en toe nog een oefening. De geestelijke druk is voor een profvoetballer groot, maar je went aan alles. Ik weet nu niet meer anders. Voor het begin van een wedstrijd ben ik wel wat zenuwachtig, dat is logisch in een groot stadion met veel toeschouwers, maar als het spel eenmaal begint valt alles van me af." En waarschijnlijk moeten ze ook verantwoording afleg gen aan de voetbalbond of zo. Vanaf het begin bij Ajax noemden je collega's je Showtime. ,Het was de eerste keer in mijn loopbaan dat ik een bijnaam kreeg. Dat was leuk." In het Engels: l>

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 11