twee jaar lang wissewasjes Ajax O Ttoee seizoenen langs de lijn bij Tussen oktober 1997 en mei 1999 was Barbara Barend vrijwel iedere doordeweekse dag te vinden rond of in de Arena. Voor dagblad Het Parool schreef zij vijf keer per week de rubriek Hekwerk, waarin ze de dagelijkse gang van zaken rond Ajax belichtte. De stukjes gingen niet alleen over voetbal, maar probeerden ook de menselijke kant van de Ajacieden en hun fans te laten zien. De columns zijn gebundeld in een boek, dat voor leden van de Supportersvereniging Ajax met korting te koop is. a 8 sail ii c c Hekwerk: TEKST: MARCELLE VAN HOOF arend kwam op het idee voor een dagelijkse rubriek over Ajax toen zij een tijdje in de Verenigde Staten verbleef. Daar zag zij dat in sommige kranten sportfans van dag tot dag op de hoogte werden gehouden van de grote maar ook klei ne gebeurtenissen rond hun favoriete clubs. Het Parool zag wel iets in haar idee en op 14 oktober 1997 ging zij van start met haar eerste 'Hekwerk', getiteld: Herfstvakantie. 'Het is maandagochtend. Michael Laudrup, Fred Grim, Ronald de Boer en Gerald Slbon zijn geblesseerd en trainen binnen. Shota Arveladze zit nog in Georgië. Vanaf tien uur verzamelen vooral meisjes zich rondom het trainingsveld. De lucht boven de Arena wordt donker. Het is koud. Om half elf komen de spelers naar buiten. Deze eerste alinea is typerend voor de stijl van Barends columns. Het zijn simpele, recht-toe-recht-aanbeschrij- vingen van ieder wissewasje rond Ajax. Leuk voor fans die er op dat moment ook bij hadden willen zijn en/of alles van hun club willen weten, minder interessant voor diegenen die 'écht' iets willen lezen. 'Het klaart op. We gaan weer naar buiten. Vier zestien jarige meisjes zijn met de trein uit Almelo gekomen. 'Het is herfstvakantie. We komen de hele week naar Ajax.Alle vier hebben lang blond haar. 'We moeten met Mart ijn Reuser op de foto.'Doe het vandaag,zeg ik. 'Morgen zit hij misschien bij een andere club.' Het aardige van de columns is soms dat Barend haar schoolkrantstijl combineert met echt nieuws. Want even verderop in haar stuk spreekt ze Reuser zelf. 'Bijna alle subtoppers zijn geïnteresseerd. Ik wil nog niet naar het buitenland. Op andere momenten verflauwt de aandacht bij het lezen, omdat er teveel wissewasjes achter elkaar ver meid staan. Misschien leuk om destijds te lezen, maar om nu nog met het verslag van een trainingspartijtje van maart 1999 geconfronteerd te worden is teveel van het goede. Hekwerk is een aardig boek, maar door de overvloed aan - soms gedateerde - details over spe lers, trainers, fans en hun dagelijkse bezigheden en hobby's kan het het beste in etappes gelezen worden. Een selectie van de beste columns had het boek lees baarder gemaakt. Barend werkt inmiddels als verslag gever kunst en cultuur bij de tv-zender AT5. De rubriek Hekwerk in Het Parool is onder de naam Staanplaats voortgezet door Rim Vóórhaar. Barbara Barend: Hekwerk. 350 blz. Uitgeverij Vassallucci. ISBN 90 5000 161 0. Prijs: 24,90. Leden van de supportersvereniging hebben 25 procent korting. Zie de bon achterin.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 51