In balans brengen door Piet Keizer Qjax is synoniem voor aanvallend en mooi voetbal. Gelukkig is dat niet alleen een wens. Ook de resultaten zijn daar vaak naar. Die gedachte - oftewel: de cultuur van Ajax, als dat beter klinkt - is het erfgoed van de Ajacied. In de succesvolle tijden zijn er altijd mensen op bestuur lijk en technisch niveau geweest die dat waarge maakt hebben. Dat konden zij dankzij de spelers die de directe resultaten behaalden. Elke glorietijd heeft zijn eigen speelwijze en spelers, die gevolgd werd door een vruchteloze tijd waarin men dat kunstje nog een keer wilde doen. Ajax gaat stralend de 21ste eeuw in dankzij een topperio- de onder regie van Louis van Gaal en met een grote serie topspelers. De successen wer den gerealiseerd met een speelwijze die zo liefkozend 'het systeem' wordt genoemd. De laatste jaren zijn de kwali teit en de resultaten wat in de versukkeling geraakt, mede doordat technische staf en spelerskern ieder voor zich verschillend hebben gedacht en gespeeld. De glorietijden van het Leidse- en Museumplein kennen nog slechts getuigen in bestuurlijke krin gen. Ajax zal altijd willen aanvallen, en hoe dat moet gebeuren zal vooral door de coach moeten worden bepaald. Olsen slaagde niet Ajax een nieuw gezicht te geven, mede door sentimenten, en ook Jan Wouters heeft de ban nog niet gebroken. In de wéér vernieuwde selectie zit veel grote persoonlij ke kwaliteit, maar ze vormt beslist geen evenwich tig elftal met een op maat gesneden tactiek. De komst van Winter, Verlaat, Van Halst, Menzo, Machlas, Laudrup, Nieuwenburg, O'Brien en nog enkele jongere spelers heeft nog niet voor een eigen gezicht gezorgd. Dat is wel nodig. Spelers Column moeten doen waar zij het beste in zijn en niet nadoen wat anderen beter hebben gedaan. Daarom zal Jan Wouters keuzes moeten maken. Zo zal de bonte en mooie verzameling topaanvallers in balans moeten worden gebracht met de basis van het team (het middenveld en achterhoede). Machlas moet met z'n neus naar de goal kunnen spelen en niet wanhopig hoeven te kaatsen. Laudrup moet over het veld dartelen of niet wor den opgesteld. Arveladze moet weer de beste wor den en Gronkjaer moet de bal en de ruimte krijgen. Ze hoe ven niet met zijn allen tegelijk te spelen. Die keuzes zijn ook voor de rest van het team nodig. Ook daar zal moeten blijken of Wouters over de mentale hardheid beschikt die een coach van Ajax nu eenmaal moet hebben om succesvol te zijn. Het mag niet zo zijn dat de aankopen gehandhaafd blijven, alléén maar omdat zij gehaald zijn. Nee, iedere speler, zelfs Aron Winter, moet zijn plaats ver dienen. En Winter is volgens mij volkomen terecht helemaal zeker van zijn plaats. Ik denk ook dat hij de uitzondering is, en dat de anderen het onder leiding van Jan Wouters met elkaar moeten uitvechten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 49