De beste stuurlui O 'Dankzij de commercie is de seizoenkaart een stuk goedkoper.' Youp van 't Hek krijgt allergische reacties van de maatpakken en gsm's in de Arena. Certificaathouders pikken tijdens de wedstrijden van Ajax vanuit de hoogte nog een garnaaltje, terwijl de tribuneklant een zompige kroket naar bin nen werkt. De vercommercialisering in het voetbal stuit niet alleen de cabaretier tegen de borst, ook menig supporter ergert zich. Maar is de invloed van de com mercie wel zo groot? Bij Ajax redeneren ze dat vercommercialisering onafwend baar is. En is de kritiek op de verzakelijkte sfeer soms niet ietwat overdreven? «pHH TEKST: PETER WEMELINK Koos Albers, voormalig huisartiest van Ajax: „De invloed van de commercie laat zich overal voe len. Maar laten we wel zijn, zonder de commer cie ben je tegenwoordig nergens. Vroeger in de Meer en het Olympisch stadion arrangeerde Ajax de artie sten, veelal Amsterdammers als Froger en ikzelf. Nu is het in handen van de Arena die toch andere artiesten uitkiest. Nee, het lijkt me verstandiger er verder over te zwijgen, ondanks het feit dat ik ben gestopt met optre dens in stadions". Voorzitter van de Ajax Business Associates, Klaus Vink: „De vercommercialisering in het voetbal is een afspiegeling van de maatschappij. Het draait daar om de munten. Neem nu de salarisgelden van de voetbal lers zélf. Die jongens en hun zaakwaarnemers vragen ook exorbitante bedragen. Voetbal is big business en dat er steeds meer miljoenen mee gemoeid zijn is een onomkeerbaar proces." Joark, F-sider, ergert zich flink aan de macht van spon sors. „Een paar maanden geleden gingen we naar het Nederlands elftal in de Arena. Daar konden we niets zien omdat er precies voor onze neus reclameborden stonden. We hebben na afloop van de wedstrijd netjes bij Will van Rhee van de KNVB ons beklag gedaan. Die man stelde ons in het gelijk en zou ervoor zorgen dat naar een alternatief gezocht zou worden. Een paar weken later hoor ik van een gabbertje dat Van Rhee zijn medewerkers had gewaarschuwd nooit meer dat gajes van de F-side op het vipdek van de Arena toe te laten. We zijn door de KNVB, dat zijn oren liet hangen

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 42