De gevaren van een fakkel en de gevolgen daarvan. O m Het afsteken van vuurwerk tijdens voetbalwedstrijden is alleen toegestaan mits het is georgani seerd door een officieel bureau. Zo luidt het beleid omtrent vuurwerk bij Ajax Eens te meer blijkt dat supporters niet op de hoogte zijn van het feit dat het individueel afsteken van vuurwerk en fakkels streng verboden is. De gevolgen en de vaak blijvende schade die kan worden aange bracht als gevolg van het afsteken van vuurwerk blijken niet algemeen bekend. Let wel, het afsteken van een fakkel kan sfeerverhogend zijn, maar de gevolgen voor de afsteker en zijn medesupporters zijn dramatisch. Dit is dan ook de reden om een overtreder zijn relaas te laten doen in een ingezonden stuk in Ajax Life. Een fakkel is maar ook TEKST: SPIJTOPTANT FOTO: RON RICHEL oor de goede orde, de schrijver van het volgen de relaas wilde niet met naam en toenaam genoemd worden. Indien je hierop wilt reage ren, stuur dan je reactie naar de redactie. Ik wou met Ajax - Feijenoord om de Johan Cruyff schaal een fakkel afsteken. Ik had de fakkel gekocht in een souvenirwinkel en ging de volgende dag naar de wedstrijd met de fakkel in me tas. Toen ik bij het stadion was ging ik eerst nog even rond kijken naar de kraampjes en Ajax spulletjes en toen ging ik naar binnen met de fakkel. Ik werd gefouilleerd en gecontroleerd. Daarna ging ik de trap op naar boven en zwaaide naar een kennis waar ik altijd mee ga naar het voetbal, maar die zat die dag in een ander vak. Ik ging naar mijn vak en wachtte tot dat de wedstrijd begon, want toen zou ik die fakkel aansteken. Toen ze het veld op kwamen stak ik mijn fakkel af en ging over de tweede ring hangen omdat er anders stukjes vuur op mensen zouden komen. En dat wou ik niet. Toen begon de wedstrijd, de fakkel branden nog even door. Daarna ging ik op mijn plaats zitten om naar de wedstrijd te kij ken, maar ze kwamen binnen 15 minuten op 2-0 achter en na een half uur werd ik opgepakt door de beveiliging, want die hadden foto's gemaakt dat ik die fakkel afstak. En toen moest ik mee met de beveili ging naar de hal waar ze in de rust al het eten en drinken verkopen en daar stonden dus die 20 man op me te wachten en toen zeiden ze, waarom steek jij een fakkel af, ik zei omdat ik het leuk vind en het geeft een sfeer, zei ik tegen die beveiligingsman. Hij zei dat het niet mag, omdat het gevaarlijk is, omdat het kan branden op kleding, het kan naar benenden vallen dan kunnen mensen brandwonden krijgen, maar dat wist ik niet zei ik, ook niet dat zo'n fakkel 800 graden kan worden. Ik schrok me kapot, omdat ik niet wist dat het zo gevaarlijk is. Toen werd ik meegenomen door het arrestatieteam naar een busje en met dat busje ging naar de achterkant van de Arena, want daar is een klein politiebureau. Maar die zeiden dat ik naar het politiebureau Amstelland moest, dus kon ik weer in dat busje en gingen we naar het politiebureau en daar moest ik alle sierraden afdoen en alles in leve ren, anders waren ze bang dat ik wat ging doen en toen moest ik een half uur in de cel. Daarna werd ik ondervraagd door een rechercheur die alles aan mij vroeg en ik gaf overal antwoord op. Toen kwam er een andere man en die zei dat ik de regels heb overtreden en hij zei dat ik 6 maanden een stadionverbod kreeg voor het hele land en je krijgt 250,- gulden boete, dat vond ik een beetje veel. En daarna belde ze mijn ouders op en de rechercheur zei tegen mijn ouders uw zoon zit op het bureau in Amsterdam, omdat hij een fakkel heeft afgestoken. Ook zei hij dat ik een boete had gekregen en een stadionverbod. Toen zei mijn vader, ik kom hem wel halen en ik schiet wel die 250 gulden voor. Ik moest daarna nog ander half uur wachten tot me vader kwam en toen mocht ik met hem mee naar huis. Mijn vader en ik en een kennis waren er niet mee eens zo'n hoge straf en vooral die 6 maanden en dus ging die kennis van mij met een jongen uit de supportersvereni ging praten of het niet te hoog is die staf en zei hij ik maak wel een afspraak met Ajax. Toen een paar weken later zat ik bij Ajax te praten over mijn straf en toen zei die man, ja ik vind het helemaal niet te hoog, want als je ziet wat er allemaal kan gebeuren is het niet veel. Hij zei het is gevaarlijk, omdat er brand kan ontstaan en het kan bij men sen schaden aanrichten zoals brandwonden, jas of andere kleding in de brand of diegene zelf als die hem aan het afsteken is of als je hem laat vallen of ergens anders zodat diegene ze hele leven dan last heeft van brandwonden. Dus hij zei, ik vind het helemaal niet een zware straf, maar toen zei ik, ais ik dat had geweten dat het niet mag en dat het gevaarlijk is, dan had ik het ook niet gedaan. Toen vroeg hij waar heb jij hem gekocht, ik zei in een souvenirwinkel. Verkoopt die winkel ze als voetbalstadionfakkels? De man van Ajax zei dat mag niet, want het is eigenlijk bedoeld als je in gevaar bent op het water. Ik zei dat ik dat niet wist. Toen zei de man van Ajax, als jij dan een brief schrijft en aan alle jongens van je eigen leeftijd laat weten dat het heel gevaarlijk is en heel veel schade kan aanrichten, als jij dat allemaal opschrijft, dan trek ik het stadionverbod in. Dus jongens doe het niet meer, het geeft alleen maar ellende en het kan ook bij je zelf schade aanrichten en dan heb jij er ook zelf last van en daar schiet je toch niets mee op. Hartelijk dank dat ik weer in het stadion mag van mijn aller grootste club Ajax. Dank jullie wel Ajax en de mensen die me voor de rest heb ben geholpen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 37