'Buitenlandse aanvallers hebben de doorstroming van onze eigen aanvallers belemmerd.' O Een keurslijf Afgekeurde aanvallers BSs-'-'-'s overtuigd hebben een aanwinst te zijn in de toekomst. Zij komen dan al op 15/16 jarige leeftijd. Dan hebben zij een paar jaar tijd om zich aan te passen aan trainingen en de cultuur en taal te leren. Mokoena, een speler uit Zuid-Afrika, is daarvan een goed voorbeeld. Eén jaar in de A-jeugd heeft hem een enorme voorsprong gege ven op bijvoorbeeld Ledezma, die het ontzettend moeilijk heeft gehad." Dat blijkt heel spontaan, wanneer iemand van Ajax aan Westerhof vraagt of hij even een videootje mag afspelen in zijn kantoor. Een Ecuadoriaans talent van 16 jaar krijgt instructie in voetbaltermen. Een videoband van Johan Cruijff wordt gebruikt om begrippen als pass, rechts, links, naar achteren, buitenspel, naar voren, vrij, in je rug, tackle bij te brengen. Wanneer er ook acties van mij in beeld komen wordt dat door de leraar en Westerhof gemeld en toegelicht. Aan het gezicht van José Valencia valt af te lezen dat het net zo raar en nieuw is als die lastige woorden met een ch of een g. Later, tijdens een training van de A1, spreekt hij met zijn voeten hele duidelijke taal. Ik begrijp waarom hij door Ajax naar Amsterdam is gehaald. Hans, in twee jaar heb jij een duidelijke stempel gedrukt op de opleiding. Jij zegt bijvoorbeeld: de trainingen zijn voor de trai ners, maar de wedstrijden zijn voor de spelers. Westerhof: „In de wedstrijden moeten de jongens niet onder grote druk komen te staan. Zij mogen fouten maken, moeten zich vrij voelen en niet in een keurslijf geperst. Dat remt hun ontwikkeling. Wij, de trainers, komen in de trainingen wel terug op de wedstrijden." „Wij streven ernaar om bij elke groep twee trainers beschikbaar te hebben. Dan kun je met partijtjes de aandacht verdelen over bijvoorbeeld aanvallers en verdedigers. Natuurlijk kun je individueel veel meer aandacht geven. Bij Ajax wordt ontzettend veel op aanvallen gelet, dat gaat ten koste van de verdedi gers." Maar ik heb jou wel eens horen zeggen dat er eigenlijk geen verdedigers meer bij Ajax spelen in de jeugd, en dat wij ook geen verdedigers opleiden. Westerhof: „Kijk met het principe van Ajax ben ik het helemaal eens: wij scouten voor een groep van 16 spe lers eigenlijk alleen maar aanvallers. De normen die hiervoor gelden zijn de aanvallende kwaliteiten en dat zijn techniek en snelheid. De beste aanvallers spelen in de aanvalslinie, de twee de beste(n) op het middenveld en de derde in de ach terhoede. Dus komt nummer vier op de bank terecht." Om het voor mij duidelijk te maken spreekt Westerhof over linksbuitens: „De meeste zijn alleen maar geschikt om aan te vallen; qua karakter en mentaliteit zit er niet meer in. Maar er zijn spelers die wél andere kwaliteiten hebben en daar moet je dan ook heel veel mee gaan doen. Die jongens hebben er ook recht op dat zij veel aandacht krijgen. Zitten zij als verdediger eenmaal bij de B-tjes dan komen ze niet meer terug in de aanval." Dit betekent dat de verdedigers van Nederland niet in aanmerking komen bij Ajax. De opleiding van Ajax staat zeer hoog aangeschreven, maar de aanvallende jeugd slaagt er niet of nauwelijks in zich een plaats in het hoogste team te verwerven. De jeugd die daarvoor wel aanmerking komt zijn spelers van het middenveld of verdedigers. Melchiot, Mensah, de Cler en Pigué zijn, om het heel grof te zeggen, allen afgekeurde aanvallers die het wel brengen tot een A-contract. Het paradepaardje van de Ajax - de aanval - wordt al jarenlang genegeerd. Klopt de selectienorm dan wel, wanneer de beste het niet halen en de minst slechten wel? Westerhof: „Met de wijze van scouten ben ik het hele maal eens. En de doorstromimg van verdedigers naar de eredivisie bevestigt dat ook voor ons. Maar de aan vallers slagen er kennelijk niet in Olsen of Wouters te overtuigen van hun klasse. Er zijn vele buitenlandse aanvallers van naam en faam naar Ajax gekomen, die de doorstroming van onze eigen aanvallers belem merd hebben. Ik had van een aantal jongens wel verwacht dat zij het zouden redden. En die hoop koes ter ik ook nu nog, al heb ik dat natuurlijk niet meer in de hand." De komst van Danny Blind binnen de directie geeft wei hoop dat er weer meer jeugd bij Ajax zal doorstromen. Westerhof: „Dat hoop ik wel, ja."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 19