'Wij willen in de jeugd de jongens vooral zelf naar oplossingen laten zoeken.' Veranderingen Verloop groep. Die spelers kun je naar voren schuiven, vooral omdat die passen bij de opvattingen van de leiders bin nen de club." Maar dan is het zo dat het vooral de leiders zijn die de cultuur bewaken en bepalen, zij benoemen immers de coaches. Westerhof: „Ja, dat klopt. Toen Olsen en ik zijn geko men is ons gezegd dat 'dit is de functie, zo zijn wij het gewend, en als het je aanstaat ben je van harte wel kom. En als je het anders wilt kun je beter naar een andere club gaan'. Die opstelling had ik wel verwacht. Verder wilde Ajax een directeur die wat dichter bij het veld en de spelers actief was. Dat ben ik. Ik sta liever op het veld dan dat ik achter een bureau zit. Co Adriaanse was weer meer een manager dan een coach. Co heeft het allemaal heel goed op poten gezet, dus dat hoefde ik niet meer te doen. Ik ben met de teams, en de jon gens bezig, maar toch vooral met mijn trainers. Dat is voor mij de hoofdzaak." Hans, de Ajax-jeugd speelt al jarenlang een speelwijze gebaseerd op het beroemde Ajax-systeem. Dat was verplicht. Volg jij die lijn conseguent of zijn er veranderingen doorgevoerd zoals een grotere vrijheid? Westerhof: „Nee, in de speelwijze zijn eigenlijk geen veranderingen gekomen. Het gaat mij vooral om de wijze waarop de jeugd voetbalt. Voor mij is de basis daarvan techniek, ik wil me niet richten op kracht of inzet, wij moeten blijven scouten en speuren naar jon gens met een hoge technische vaardigheid. Met die basis werken wij tijdens trainingen en wedstrijden aan de verdere ontwikkeling van de spelers. Daarom moe ten onze teams, met al hun technische kwaliteiten, zor gen dat zij de bal daar krijgen, waar je één-tegen-één- situaties kan scheppen waarin zij met individuele acties de tegenstanders kunnen verslaan. Het gaat eigenlijk niet om het 3-4-3 systeem dat Louis van Gaal erin gebracht heeft. Die speelwijze garandeert dat je aanvallend speelt en je tegenstander makkelijker onder druk kunt zetten en houden. In vergelijking met de elftallen die 4-2-4 spelen kunnen wij het vooral de aanvallers makkelijker maken, ze een beetje ontlasten van verdedigende taken. Dat legt een extra druk op de verdedigers. Onze tegenstanders komen door hun speelwijze niet zo snel aan aanvallen toe." Maar Hans, je zegt dat er niets veranderd is, maar je uitspraak dat techniek de basis is en centraal moet blijven betekent wel een grote verandering. TIPS was immers het toverwoord voor de normen die gehanteerd zijn: Techniek, Inzicht/Intelligentie, Persoonlijkheid en Snelheid. En jij verheft de techniek tot de belangrijkste eigenschap. Westerhof: „Het is het streven van Ajax om de jonge tjes voor de E of F te selecteren op hun technische vaardigheden, en niet de tactische aspecten mee te wegen. Wij willen de spelertjes vanaf hun tiende jaar tot en met de A-junioren laten komen. We kunnen dan in een lange periode slijpen aan een aantal andere eigenschappen. En soms zijn er spelers die al van natu- PMMHSPORmm re over een indrukwekkend inzicht beschikken. Dan denk ik wel eens: dat is toch prachtig, maar hoe is dat mogelijk op die leeftijd? Wij willen in de jeugd de jon gens vooral zelf naar oplossingen laten zoeken. En trai ningen en wedstrijden maken duidelijk of zij het oppik ken of niet. Je kunt spelertjes niet leren of zij op één of anderhalve meter moeten verdedigen. En aanvallers moeten zelf de juiste positie weten te vinden. Wanneer ze zichzelf eigenlijk in de weg lopen, maakt dat alles voldoende duidelijk." Ik vind dat er dan wel een andere koers is ingeslagen, eentje waarin de jeugd binnen een bepaalde speelwijze veel ruimte wordt gelaten zich vooral persoonlijk te kunnen ontwikkelen. Ik hoop dat de jeugd voldoende tijd - jaren dus - de kans krijgt te groeien. Iets anders, Hans: het verloop per jaar is groot. Kan Ajax niet meer teams hebben, zodat het verloop niet zo groot wordt? Westerhof: „Wij hebben zo'n 144 jeugdspelers. Dit sei zoen hebben we van zo'n 15 jongens afscheid geno men. Dat is niet veel." Dat is wel eens anders geweest. Was dit een uitzondering? Westerhof: „Ajax was lange tijd één van de weinige clubs die over een eigen jeugdopleiding beschikte. Tegenwoordig hebben alle profclubs een A-, B- en C- jeugd en vissen we allemaal in dezelfde vijver. Maar de grote talenten komen toch wel naar Ajax. Wanneer zij door Ajax gevraagd worden is er eigenlijk niemand die dat niet wil. De scouting in Nederland gebeurt regio naal, en verder wordt er internationaal gespeurd naar uitzonderlijke talenten. Wij zoeken in een straal van zestig kilometer rond Amsterdam. Verder volgen wij alle selectiewedstrijden van het jeugdplan Nederland en zijn we helemaal op de hoogte van de talenten in de rest van het land. Soms maken wij afspraken met de grote talenten en laten jongens tot 15 jaar uit bijvoor beeld Valkenburg of Overijssel regelmatig naar Ajax komen. Ze trainen dan mee met hun groep en hebben dan minder aanpassingsproblemen, wanneer zij later bij Ajax komen spelen." „In het buitenland zoeken wij spelers die ons ervan

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 18