'Ik heb ook recht op een normaal sociaal leven.' O Leiderschap Nederlandse cultuur dat doen? Ik bleef mijn werk zo goed mogelijk doen, hoewel ik het er erg moeilijk mee had. En nadat de De Boertjes weg waren, raakte ik geblesseerd aan mijn lies... Alles ging mis wat mis kon gaan." Je bent een speler die extreme meningen oproept. De een, zoals Johan Cruijff, bewierookt je en de ander, zoals Olsen, zet vraagtekens bij je risicovolle spel. Waar moet volgens jou een trainer aan voldoen? Dani: „Buiten zijn technische kwaliteiten, moet hij een leider zijn, maar ook een vriend, iemand die je kunt ver trouwen. Die een dialoog met je aangaat, eerlijk is, open staat voor de mening van een speler. Als dat zo is, wordt alles veel gemakkelijker. Een trainer moet eraan bijdragen dat je plezier hebt als je voetbalt. Dan maakt het niet uit of het regent tijdens de training of dat je langdurig in trainingskamp moet. Toen ik in Engeland speelde, had ik een trainer, Redknapp, die niet eerlijk e vriendelijke Portugees beaamt dat het er voor het begin van het seizoen weer niet goed uitzag voor hem. „Nee, maar nu wel. Ik hoop dat het eindelijk eens een keer zo blijft. Vorig seizoen was ik zes maanden geblesseerd. En er was het aspect dat trainers vonden dat ik niet goed genoeg kon verdedi gen. Daar zat wel wat in. Vóór dat ik naar Ajax kwam had ik nog nooit defensief gespeeld. Ik wilde alleen maar aanvallen. Bij Ajax ben ik een completere voet baller geworden. Mijn tactisch inzicht is groter en ik heb me defensieve kwaliteiten eigen gemaakt. Daar ben ik blij mee." „Ik sta nu op het middenveld. Daar moet ik wel in dienst van het elftal spelen, want het systeem van Ajax luis tert nauw. Ik weet tegelijkertijd ook dat als we in balbe zit zijn, er iets creatiefs van mij verwacht wordt. Maar we kunnen alleen maar goed aanvallen als we ook goed verdedigen." Dani kwam in 1996 naar Ajax. „Ik wist helemaal niet wat ik moest verwachten. Een nieuwe club, een nieuwe stad, een nieuwe cultuur. Hopelijk heeft het me rijker gemaakt, als mens en als voetballer. Ik heb veel dingen meegemaakt, zowel negatief als positief. Wat ik daar uit heb geleerd, hou ik voor mezelf. Maar je mag wel stellen dat ik met de huidige situatie tevreden ben. Ik heb mijn kans gegrepen." Dat was vorig seizoen wel anders. Dani begon goed, in de basis, maar nadat de De Boertjes terugkeerden in het elftal verloor Dani zijn plaats aan Ronald. Dani: „Ik was een soort slachtoffer. De Boertjes wilden weg en hadden allerlei vervelende dingen geroepen over Ajax, maar nadat ze er weer bij waren, haalde Olsen me zon der uitleg uit het elftal. Ik twijfelde niet aan de kwalitei ten van Ronald, maar ik zette wel mijn vraagtekens bij het leiderschap van Olsen. Hield hij wel vast aan zijn eigen ideeën? Nee, ik protesteerde niet. Hoe moest ik was. Daar kan ik niet tegen. En ik moet zeggen dat ik over het algemeen goede ervaringen heb bij Ajax. Mensen zijn open tegenover elkaar. Ik heb hier een goede opleiding genoten. Er lopen bij Ajax veel gentle men rond. Want geloof me: het is niet altijd even gemakkelijk om op mijn leeftijd in het buitenland te leven. Er zijn voorbeelden zat van goede spelers die het niet hebben gered. Niet vanwege een gebrek aan kwaliteit maar omdat ze aan hun lot werden overgela ten of zich niet konden aanpassen." „Ik mis nog steeds mijn familie, mijn vrienden, mijn weer en mijn voedsel. Tegelijkertijd respecteer ik de Nederlandse cultuur. Ik ben er aan gewend. Nee, ik vind niks meer raar aan Nederland. Als je me die vraag drie jaar geleden had gesteld had ik je een voorbeeld kun nen geven. Inmiddels verbaast me niks meer, want ik weet hoe er hier geleefd wordt." „Op mijn achttiende verliet ik Portugal. Dat is erg jong. Maar zelfs toen was ik er aan gewend dat ik een publiek figuur ben. Het hoort bij mijn leven. Of ik het nou leuk vind of niet is niet belangrijk: het hoort bij mijn vak. Natuurlijk lees ik wel eens wat over mezelf en ik hecht ook aan meningen van anderen, maar ik ben geen slaaf van mezelf of van de media. Dat roddelbladen over me schrijven... Ach, het hoort bij het leven. Sommige geruchten zijn waar, andere niet. Het raakt me niet." Benauwt de enorme populariteit je niet? Dani: „De ene speler is nou eenmaal populairder dan de ander. En de één is meer populair bij kinderen en de ander bij sportliefhebbers. Maar je moet niet vergeten dat de basis van alles Ajax is. In de eerste plaats is iemand supporter van Ajax. En dan pas komt een bepaalde speler naar voren. We zijn slechts een indivi du in een grote machine." „Ja, ik krijg veel aanbiedingen buiten het voetbal.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 11