Wat zullen we vandaag eens aandoen? Voor een Ajacied die gaat voetballen is dat geen vraag meer: een witte broek, wit shirt met rode baan en witte sokken met rode omslagen. U kent het vast wel. Maar het huidige tenue is niet zonder horten of stoten tot stand gekomen. En de commercie heeft ook wat in de melk te brokkelen. enue e eerste elftallen van Ajax droegen een rood shirt en een zwarte broek (rood en zwart zijn de kleuren van de stad Amsterdam). Al snel ver anderde het shirt; voortaan droeg Ajax een shirt met verticale en rood-witte banen en zwarte kousen met rood-witte boorden. Deze creatie bleef ongewijzigd tot 1911, toen een blijde gebeurtenis aan de basis stond van het huidige tenue. Ajax promoveerde dat jaar naar de eerste klasse, waarin onder andere Sparta met een shirt met rood-witte banen speelde. Als nieuweling moest Ajax zich aanpassen en deed het witte shirt met rode baan zijn intrede. En na één seizoen in de eerste klasse werd de zwarte broek vervangen door een witte. De kousen bleven ongewijzigd: zwart, met rood-witte omslagen (Keepers droegen overigens tot 1910 hetzelfde tenue als de veldspelers). Na de omwenteling van 1911/1912 werd het lange tijd rustig in de denkbeeldige ateliers van de Ajax-coutu- riers. Veranderingen in de tenues kwamen zelden voor en als het gebeurde was daar een speciale reden voor: vanwege schaarste speelde Ajax vlak na de oorlog enige tijd in Arsenal-shirts (rode shirts met witte mouwen). De shirts waren meegebracht door (oud-) TEKST: MARCELLE VAN HOOF

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 52