'Laatst was er één, die wilde mijn auto een uurtje lenen. Geen probleem.' Maximaal goud 0eleidelijk drukt de spits nog dieper het rem pedaal in, want zoals elke dag zal hij bij de slag boom minstens tien minuten stil moeten staan. Zijn collega - megasterren niet, die scheuren het liefst meteen door. Wanneer de BMW Alpina tot volledige stilstand is gekomen, stort de gehele Catalaanse jeugd zich op de voorruit van de bolide. Ontsnappen is onmo gelijk. ledereen wil een krabbel. Patrick Kluivert geldt als de populairste Barcelona-speler en als de meest geïntegreerde buitenlander in Catalaanse dienst. „Ik ben een bevoorrecht mens", zegt Kluivert terwijl hij na een kwartier de auto het stadionterrein afdraait. „Het enthousiasme van de mensen hier kent geen grenzen. Laatst was er één, die wilde mijn auto een uurtje lenen. Geen probleem.". De Nederlandse spits geniet van zijn status. „Ik ga niet alleen met de Neder landse groep om; binnen een mum van tijd had ik Spaanse vrienden. Dat waarderen de Catalanen enorm. Daardoor kon ik snel mijn draai vinden in Barcelona Striemende fluitconcerten en persoonlijke bedreigin gen dreven hem bijna drie jaar geleden weg uit Amsterdam. Zijn beslissing om Ajax na het seizoen 1996-1997 te verlaten, noemt hij nu moeilijk, maar onvermijdelijk. „Ik heb het er heel erg tof gehad. Ik heb bij Ajax de hele jeugdopleiding doorlopen en ik heb altijd dat witte shirt met die rode band met trots gedragen. Hoe was het om tijdens de Johan Cruijff wedstrijd weer even terug te zijn op oude bodem? „Indrukwekkend. In het vliegtuig terug naar Barcelona was iedereen ontroerd door die ereronde. Je loopt met drie generaties Ajacieden over het veld en het publiek was geweldig enthousiast. Op die momenten realiseer je je toch dat Ajax een bijzondere club is." In sportieve zin was met het behalen van de landstitel het eerste jaar van Kluivert bij Barcelona bijzonder vruchtbaar. Barcelona heeft intussen op papier een elftal om van te watertanden. Kluivert gelooft echter nog niet dat ze zo ver zijn als Ajax in 1995. „Het team heeft nog niet die supervorm. Maar we zitten er niet meer ver vandaan." „In 1995 bestond ons elftal uit jonge jongens, die internationaal gezien nog erg bleu waren. Nu met Barcelona speel je met spelers die veel ervaring hebben en die dan toch wat moeilijker te coachen zijn. Bovendien hebben de huidige spelers andere kwali teiten. Maar het is logisch dat het publiek en de pers het maximale goud eisen. Ze moeten zich er echter wel bewust van zijn dat in Europees verband ieder team te kloppen is." Reikhalzend kijkt hij ook uit naar het Europees kampioenschap. „Ik wil niet zeggen dat ik onmisbaar ben, maar de resultaten zijn er wel naar als ik er sta. Ik voel me lekker en scoor gemakkelijk." Kluivert is goed te spreken over de ballen die hij vanaf het middenveld krijgt. We scoren meer, omdat de diepte wordt gezocht. In het verleden speelden we met Oranje te voorzichtig. Te veel balletjes breed." Dat het niet eenvoudig zal zijn om het Europees Kampioenschap volgende zomer in de Amsterdamse grachten te beëindigen, weet hij. „Natuurlijk zijn we huizenhoog favoriet. Ik verwacht dat we tijdens het toernooi meer tegenstanders tegenover ons krijgen die spelen zoals de Brazilianen. En dan bedoel ik niet gua systeem of spelers, maar gua creativiteit en spontaniteit. Teams als Erankrijk en Italië". „Maar uiteindelijk gaat het er toch om hoe wij spelen, dan maakt het weinig uit hoe andere selecties opere ren. Het zal een geweldig feest worden wanneer we - weliswaar niet in de Arena, maar in de Kuip - de finale spelen. Nog mooier zou het zijn als we weer na 12 jaar de sterkste ploeg van Europa zijn." FOTO'S: RON RICHEL

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 44