o 'Kanu was vereerd en heeft ook geen nee gezegd, maar het was voor lopig niet mogelijk' Wat is dat, directeur spelersbeleid? Blind: „Ik moet de kwaliteit van de spelersgroep bewaken en waarborgen en voer het technisch beleid op langere termijn uit. Daaronder valt het aan- en verkoopbeleid. Ik maak interne analyses en beslis mede over verlengingen van contracten, doorstroming van de jeugd en zonodig het op de juiste momenten verkopen van spelers. Daarnaast moet ik het voetbal op het hoogste internationale niveau blijven volgen. Scouting in binnen- en buitenland behoort tot mijn taken. Vanzelfsprekend doe ik dit niet alleen, maar werk ik binnen een team van mensen." Bij dit alles hoort natuurlijk dat jij de specifieke Ajax-cultuur uitdraagt en zorgt dat die in stand gehouden wordt. Wil jij mij eens uitleggen wat dat nou precies betekent: die specifieke Ajax-cultuur? Blind: „Ik vind het een beetje een zwaar woord als het om de voetbaltechnische kant gaat. De opvatting dat er aanvallend en aantrekkelijk voetbal gespeeld moet worden, dat kun je een cultuur noemen. Dat leeft namelijk misschien al 99 jaar binnen Ajax. Maar cultuur is beslist niet dat er iemand 'op 4' wat meer doorschuift. Dat is slechts een tactische toepassing; een nuance die een coach aanbrengt. Al vind ik het wel een cultuur om met buitenspelers te voetballen. Maar het is dan vooral het doorzetten van een lijn. Dat is een gegeven uit het verleden en het heden die in de toekomst ook wel zo zal blijven. Je kunt het ook een filosofie over voetballen noemen. Die lijn willen wij in alle geledingen binnen Ajax volgen, maar natuurlijk zullen daar elke keer weer nieuwe ontwikkelingen ontstaan. Omdat voetballers zelf door hun persoon lijke kwaliteiten aan de basis hiervan zullen staan." „Ajax zal met drie aanvallers blijven spelen, en wan neer er geen volwaardige vleugelspelers beschikbaar zijn, zullen wij dat op een of andere manier oplossen, maar aanvallen blijft numero uno." Op 1 juli ben jij formeel begonnen, maar ik kan mij goed voorstellen dat jij al maanden bezig bent met het nieuwe seizoen. Jij moest in die maanden ook je medespelers beoordeeld hebben, en je mening geven over hun toekomst. Heb je daar geen problemen mee gehad? Blind: „Ik heb dat duidelijk proberen te scheiden, voor al omdat ik nog heel graag op een gezonde manier afscheid van mijn actieve voetballoopbaan wilde nemen. In die zin heb ik geen problemen gekend, ook doordat ik met mijn knieblessure beperkt kon spelen. Het werd snel duidelijk dat er nog twee wedstrijden voor mij zouden overblijven: de Amstel-Cup finale en mijn laatste optreden in de Arena. Daardoor ben ik beter in staat geweest om mij over het nieuwe seizoen te bekommeren en hoe het nou verder met Ajax moet. Maar direct na mijn afscheid is het voluit gegaan. Vanaf 17 mei is het hard werken geblazen: rapporten lezen, spelers bekijken, video's bekijken, spelers bena deren enzovoort." „Jan en ik hebben wel de werkzaamheden gescheiden. Ik heb hard gewerkt aan de aankopen, maar de beslis- sing om niet met een speler door te gaan, heeft Jan met de desbetreffende jongen besproken. Ik vond het niet goed om als collega en nog formeel contract speler daar met hen over te spreken. Overigens denk ik dat het in eerste instantie ook de taak is van de coach om met zijn spelers te praten over de toekomst. Maar vanaf 1 juli heb ik duidelijk mijn verantwoordelijkheid genomen en heb ik ook met die spelers gesproken met wie Ajax niet meer verder wil gaan. Inmiddels zijn Melchiot, Benni, Oliseh, Hoekstra en Sibon vertrokken en moeten en mogen Rudy, Gorré, Hoekstra, Baban- gida, Juan, en Kinkladze naar een andere club uitzien." Hoe werkt het tussen Jan en jou en de rest van het technisch team? Danny Blind: „We doen het allemaal in overleg, en dat kan soms langdurig en uitputtend zijn. De belangen van Wouters lopen soms niet parallel met die van Ajax. Wouters is vooral bezig met de komende zondag en het lopend seizoen, terwijl ik vooral het vizier op de langere termijn gericht moet houden. Ik geef het voor beeld van Wim Kieft en Marco van Basten, uit het begin van de jaren tachtig. Wim Kieft is topscorer van Europa geworden en Ajax besluit hem toch te verkopen. Marco van Basten was namelijk klaar voor de spitspositie. Dan is er binnen Ajax iemand die uiteindelijk moet beslissen om Kieft te verkopen. Als er nu dit soort

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 16