ËSr1- I Willem II laat met ES1""- zich jongleren en vindt dat wel best Oliseh waant zich onaantastbaar Verdeeldheid in de Arena Roda JC heerst, maar Ajax maakt de doelpunten 23-8-1998: Ajax: 28-8-1998 Roda JC Ajax AJAX-WILLEM II 2-0 (2-0). 7. Arveladze 1-0; 26. Blind 2-0. Toeschouwers: 45.000. Scheidsrechter: Temmink Jan Litmanen, één van de Ajacieden die veel kansen Van der Sar; Tobiasen, Blind, Oliseh, Melchiot: Dani Litmanen, Witschge; Wamberto (67. Babangida), Arveladze (73. Benni), Kinkladze Schenning; Valk, e eerste twintig minuten lijken op een receptie ter gelegenheid van het nieuwe seizoen. Beide teams houden open huis in de verdediging, maar de spitsen tonen zich ondankbaar. Sunday Oliseh gedraagt zich als de koning die niet aangevallen mag worden en zeker niet behoort te worden aangeraakt of tegengesproken. De opbouw gaat van links naar rechts, en soms een paar meter vooruit. De buiten- spelval klapt dicht als een gebroken veer, en het tempo is aangenaam voor de zomer. Misschien kan hij ook de doeltrappen rechtstreeks op de goal richten. Rechts half Dani blijft zijn best doen op die rotplek voor hem, maar een speler met zijn kwaliteiten hoort niet zestig tot zeventig meter per aanval of verdediging af te leg gen. Een 'lucky Ajax' wint onverdiend. De ploeg is nog geen geheel. Een jaar Olsen heeft meer vrijheid in het veld gebracht, maar de speelwijze van Van Gaal wordt nog als basis gebruikt, vooral omdat de grote spelers dat ook eisen. Uit opstelling en keuze van de spelers blijkt meer en meer dat Olsen daar toch andere opvat tingen over heeft. Dani en Kinkladze op rechts is onbe grijpelijk. Ik mis de logica in Olsens ingrepen en wissels. Zonder Ronald en Frank de Boer ziet het gras er groener uit bij de concurrenten. Dani speelt op rechts alsof hij geen linkervoet heeft en struikelt bijna als hij met rechts voorzet. Mario Melchiot vecht op links voor lijfsbehoud, want Tobiasen is weer fit. Blind huppelt als de vrije man over het veld en lijkt de gevaarlijkste aanvaller. De nieuwelingen Kinkladze en Wamberto zijn frivole aanvallers. Kinkladze, met een prijskaartje van 15 miljoen gulden de duurste aankoop uit de historie, is in mentaal en fysiek opzicht geen voorbeeld. Het is eredivisie en geen straatvoetbal. Hij speelt overigens wel op een voor hem vreemde positie: linksbuiten. Willem II is veel te lief en bang om te verliezen. Ajax benut van de talloze kansen er slechts twee. Duidelijk is dat de zaak met Frank en Ronald, die niet meer voor Ajax willen uitkomen, de gelederen verdeelt. De eens gezindheid en zelfdiscipline verdorren, samen met de grasmat in de Arena. Blind en Litmanen zoeken zich rot naar de ouwe patronen, die voor anderen onbe kend of niet geliefd zijn. Morten Olsen wil of kan niet ingrijpen. RODA JC-AJHX 0-2 (0-0). 57. Hoekstra 0-1; 83. Babangida 0-2. Toeschouwers: 8.500. Scheidsrechter: Jol Kalac; Tomasic, Vrede, Luijpers, Rudge; Van der Luer, Lawal, Doomernik; Tchoutang, Van Houdt, Torma (46. Peeters) Van der Sar; Tobiasen, Blind, Oliseh, Melchiot; Dani, Litmanen, Witschge; Benni, Wamberto (46. Babangida), Kinkladze (46. Hoekstra)

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 6