Litmanen in schadu1 Bergkam] Het leerjaar De doorbraak itje door Amsterdam. Leen op die kamer te zitten' Seizoen 1992-1993 Seizoen 1993-1994 AMSTERDAM - Drie mocht hij zich aan het bliek presenteren. Jari Lij debuteerde gisteren bij we werkgever. In de kwam hij 'man van de Dennis Bergkamp aflo< kon de 22-jarige Fin in niet meer uitrichten. Aj;| tegen Go Ahead Ealges voor en geloofde het mende periode zal t« recteur Louis van Gaal| meer speeltijd gunnen. Ajax heeft met Litmarl haast. De van Myllekosken r ge aanvallende middenvehl investering voor de toekj principe heeft Litmanen eel lag de tijd te wennen aan hl in De Meer. Want het is ni| melijk, dat hij de man die favoriete positie speelt Bergkamp - uit het elftal Maar volgend seizoen is i| vrijwel zeker vertrokken I Ajax zijn opvolger al in hil ben. Van Gaal heeft Litmai| als rechtermiddenvelder, kwam de dertienvoudige Jari Litmanen debuteert op 23 augustus 1992 in de met 3-1 gewonnen thuiswedstrijd tegen Go Ahead Eagles. Vlak voor tijd vervangt hij Dennis Bergkamp. Een week later staat hij bij Sparta (O-O) voor het eerst in de basis, op de plaats waar hij nota bene was afge- test: rechtshalf. Ajax heeft namelijk al de beschikking over een goede speler op '10': Dennis Bergkamp. De verwachting is dat Bergkamp na dit seizoen zal ver trekken. Twee spelers komen in aanmerking om hem te vervangen: de Deen Dan Petersen en Jari Litmanen. Litmanen heeft het in het begin moeilijk in Amsterdam. Drie maanden zit hij alleen op een hotelkamer. „Het had drie weken moeten duren, dan was het goed geweest. Maar zo alleen op een hotelkamer... Wat kon ik meer doen daar dan op mijn bed een beetje naar de televisie kijken? Zolang ik bij Ajax was, voelde ik me goed. Maar als de training was afgelopen probeerde ik zo lang mogelijk van het hotel weg te blijven. Wat ik dan deed? Ik zwierf een beetje door Amsterdam. Gewoon, wandelen. Alles beter dan alleen op die kamer te zitten." Bij Ajax leert hij vooral van Bergkamp. „Tactisch zie ik voortdurend nieuwe dingen. Ik heb me het meest gericht op zijn positie omdat ik het liefst in het midden van het veld speel en in de buurt van het strafschop gebied. Ik wil altijd dicht bij het doel zijn." In zijn eerste seizoen speelt Litmanen in twaalf compe titiewedstrijden. Zijn eerste doelpunt maakt hij op 10 maart 1993 bij Roda JC (1-3). Litmanen beseft dat hij nog veel moet leren. „Het is niet erg dat ik niet veel mogelijkheden krijg. Ik kijk goed naar de goede spelers. Vooral positioneel kies ik nog wel eens voor iets anders dan de trainer wil zien. Vaak sta ik te diep. Daar moet ik aan werken. De lijn heeft pieken en dalen. Het is een prettig verschil met Finland dat bij Ajax volgens een vast systeem wordt gespeeld. Ook als je niet goed speelt, weet je welke taken je moet uitvoeren." Na het vertrek van Bergkamp krijgt Dan Petersen de voorkeur van Van Gaal. Litmanen zit daar in eerste instantie niet mee. „Ik denk dat Petersen gua stijl meer op Bergkamp lijkt dan ik. Hij is niet zijn gelijke, maar hij komt er dichtbij. Ik ben een ander type speler. Vandaar dat ik begrijp dat in eerste instantie Petersen op die positie zal komen. Ik heb geduld." Litmanen moet sneller aan de slag dan hij denkt. Petersen raakt vroeg in het seizoen geblesseerd. r

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 9