Henk Groot De supporter achter de seizoenkaart 'De Arena is zo onpersoonlijk voor oud-spelers' De succesvolste periode van Ajax maakte hij net niet meer mee. Toch werd Henk Groot met Ajax vijf maal kampioen en won hij in het seizoen 1961-1962 de Intertoto-competitie. In 1967 maakte hij een legendarisch doelpunt bij Real Madrid. Henk Groot is qua spelwijze en sportiviteit te vergelijken met Jari Litmanen, al was Groot een veel betere kopper. Het legendarische doelpunt tegen Madrid in 1967 Henk Groot (rechts) in 1968 in actie tegem MSV Duisburg. Johan Cruijff kijkt toe. Ik heb er geen behoefte aan om iedere thuis wedstrijd in het stadion te zitten. Ik vind er niet zo veel meer aan. Ik ga misschien vijf of tien keer per seizoen. Het spel van Ajax is dit seizoen niet zo geweldig, maar vooral het stadion vind ik vreselijk. De Arena is zo onpersoonlijk voor oud-spelers. Vroeger trof je in de bestuurskamer van De Meer heel veel oude bekenden. In het ledenrestaurant zie ik nu haast alleen maar onbekende gezichten. Het lidmaat schap van Lucky Ajax heeft betrekkelijk weinig voor delen. Ik loop nogal slecht, maar ik kan toch geen kaar ten krijgen voor parkeren in het stadion. Daar moet Ajax toch voor kunnen zorgen." Zelf speelde Henk Groot twee periodes bij Ajax: van 1959 tot 1963 en van 1965 tot 1970. De beste herinne ringen bewaart hij aan die eerste periode. „Dat was de gezelligste periode. Ajax was toen nog een echte club, met echte Ajacieden. Ook op voetbalgebied waren de eerste jaren de beste. We werden kampioen, in 1961 wonnen we de beker en in 1962 de eerste internatio nale beker, door de Intertoto-finale te winnen. De Intertoto stond toen nog vrij hoog aangeschreven. De tweede periode bij Ajax was alles al een stuk zakelijker en werd de club meer werkgever." Het is niet zo dat Henk Groot de liefde voor Ajax van huis uit heeft meegekregen. In de Zaanstreek, waar hij vandaan komt, waren ze niet zo Ajax-minded. De oud- Ajacied heeft als kind dan ook nooit een wedstrijd van Ajax bezocht. Wel speelde hij in 1957 met zijn club Stormvogels een bekerwedstrijd tegen Ajax. Het werd een keurige 3-2 nederlaag. 5 Tussen zijn twee Ajax-periodes speelde de veel sco- rende spits twee seizoenen bij Feyenoord, maar hij voelt zich toch het meest Ajacied. „De Meer had toch iets aparts en dat gold ook voor het Olympisch u Stadion, waar we de speciale wedstrijden speelden. 3 Ajax was toch mijn eerste club en we speelden een hele tijd samen met dezelfde jongens. Mijn broer Cees o en ik maakten samen wel zeventig doelpunten in één seizoen. De beste herinneringen bewaar ik aan de j2 cupwedstrijden en de wedstrijden tegen Feyenoord. Ik weet nog dat we Feyenoord in het eerste jaar dat we kampioen werden met 5-1 versloegen. Ik maakte het tweede of derde doelpunt." Groot moest in 1970 stoppen met voetballen nadat hij in een interland tegen Polen zwaar geblesseerd was geraakt aan zijn knie. Een journalist maakte daarop samen met Groot een boek over Groots loopbaan, typerend voor de populariteit van de immer sportieve, aanvallende middenvelder. De speelwijze van Groot is te vergelijken met die van Jari Litmanen, hoewel Groot veel beter kon koppen. Henk Groot was altijd het idool van Louis van Gaal. Het huidige Ajax kan Henk Groot niet echt bekoren. „Tegen Utrecht speelden ze best aardig. Toen dacht ik: misschien kan het nog wat worden. Toch zag ik ook in die wedstrijd vijf of zes spelers die eigenlijk klasse tekort komen. Het is fantastisch om te zien wat Blind nog kan, maar het zegt wel wat dat hij iedere week nog bij de beteren hoort. Niet alleen over hem, maar ook over de anderen. Maar die Gronkjaer kan wel een goede worden." Volgens de oud-Ajacied moet zijn voormalige club meer rendement kunnen halen uit de jeugdopleiding. „Als je nou voor twaalf miljoen een rechtsback moet gaan halen... Ik weet niet of er iets aan de opleiding moet veranderen, maar dat zou best kunnen na al die jaren. Sommige mensen zijn misschien toch een beetje bedrijfsblind geworden. Ik heb wel eens het gevoel dat ze bij Ajax wel heel erg naar techniek kijken en dat daardoor andere dingen soms over het hoofd worden gezien." Als Ajax weer de Europese top wil halen, moet er vol gens Henk Groot echt iets veranderen. „Als je ziet wie er weg zijn en wie er misschien nog gaan, moet er echt iets gebeuren. Laat ze nou maar eens op de knop drukken van de computer om te zien of ze de vervan gers al in huis hebben. Ik vind in ieder geval dat Ajax gewoon een spits moet hebben die er dertig per sei zoen maakt, anders is het geen goede spits. Een jon gen als die Van Nistelrooy." Of Henk Groot.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 31