De beste van Europa Pieken en dalen 'Ik scoor voor de club, maar juich voor de fans' O Seizoen 1994-1995 Seizoen 1995-1996 In 1993 op weg naai Besiktas, waai hij diie keei zou scoien. TERLEGEN ZON DER STROPDAS op een rappot- teisfeest. In 1995 veischijnt Jaii Litmanen op een Tinse postzegel Litmanen grijpt zijn kans. Op 22 augustus 1993 maakt hij bij FC Utrecht (1-4) twee doelpunten. Het is het begin van een ongekend succesvol seizoen, waarin Litmanen topscorer van de eredivisie wordt met 26 doelpunten. Zijn collega's kiezen hem tot Voetballer van het jaar, een eretitel die hem ook in Finland te beurt valt. In zijn geboorteland was hij al eerder drie keer tot Voetballer van het jaar uitgeroepen. Ajax wordt voor het eerst sinds 1990 landskampioen hij wordt in de tweede helft vervangen door de man die het winnende doelpunt zou scoren, Patrick Kluivert. Alsof de teamspeler Litmanen het zo bedacht heeft. Litmanen houdt van Ajax en ziet ongekende mogelijk heden met de club. „Met deze ploeg moeten we in staat zijn om nog veel meer prijzen te winnen. Ik roep mijn teamgenoten dan ook op om bij Ajax te blijven. Er is meer in het leven dan alleen maar geld. De sfeer van Ajax gaat boven het geld van Italië." en Litmanen maakt beslissende én mooie treffers. Tegen PSV besluit hij een solo met een schot in de kruising, afgevuurd vanuit een 'onmogelijke' hoek. Bij Besiktas scoort hij drie maal. Tegen Vitesse doelpunt hij met een lob vanaf grote afstand. Vergelijkingen worden gemaakt met de beroemde, effectvolle boog- bal van Johan Cruijff tegen FC Den Haag in 1972. Litmanen is trots op die vergelijking, niet omdat hij zichzelf net zo goed vindt als Cruijff (hij is een oprecht bescheiden mens), maar omdat hij nog een echte fan is, een liefhebber. Uren brengt hij door voor de televisie met het kijken naar videobeelden van zijn favoriete spelers, met name Diego Maradona. „Als mensen me vragen wat mijn hobby's zijn, zeg ik altijd voetbal." Dit seizoen raakt Litmanen voor het eerst bij Ajax zwaar geblesseerd. Op de training scheurt hij een spier in het linkerdijbeen. Zonder Litmanen verliest Ajax drie cruciale wedstrijden op rij: Parma schakelt Ajax uit in de Europacup, NEC stunt in De Meer en Feyenoord wint in de Kuip. Alleen de laatste nederlaag heeft geen conseguenties. Half april keert Litmanen terug in de basis. Tegen FC Twente (6-0) scoort hij middels een nieuwe specialiteit: een strafschop. Ajax breekt door in Europa en Jari Litmanen is één van de architecten van het succes. Hij laat dit seizoen zien dat hij méér kan dan aanvallend denken. Vooral in zware Europese uitwedstrijden moet hij veel meters afleggen, ook richting verdediging. De afstanden tussen de inschuivende verdediger en diepste spits moeten precies goed zijn, niet te groot en niet te klein. De intelligente en fysiek sterke Litmanen kan het aan. Zijn veranderde speelwijze gaat in eerste instantie ten koste van het zelf scoren, maar Litmanen is een team speler pur sang. Hij zit er niet mee. En uiteindelijk eindigt hij het seizoen toch met zeventien treffers. In de Champions League maakt hij er zes. De goals tegen AC Milan en Bayern München zijn onvergetelijk. Helaas kampt Litmanen ook dit seizoen met blessures, aan zijn enkel, aan een spier. In de voorbereiding op de Europacupfinale tegen AC Milan krijgt hij last van hooi koorts. Litmanen start desondanks in de basis, maar kan niet echt een stempel op het duel drukken. Hoewel: Eind 1995 wordt Litmanen gekozen tot Sportman van het jaar in Finland, een unieke prestatie in een land waar sporten als ijshockey, skieën en atletiek populair der zijn (Litmanen was in zijn jeugd een verdienstelijk ijshockeyer). Daarnaast eindigt hij op de derde plaats in de Europees voetballer van het jaar verkiezing. Litmanen baart onder andere opzien met opnieuw zes treffers in de Champions League, waaronder twee in de halve finale bij Panathinaikos en één in de finale

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 11