mini's De werkelijkheid door Nico Smith Lieve Erno, mijn gouden Picasso, ik houd nog steeds van jou en al je schitterende tekeningen. Neem weet contact met me op! Jouw trommelaar. P.S. Die strips neem ik wel voor lief. Gevraagd: programmahoekjes van de wed strijden van Ajax voor 1992. Aangeboden: Seal Madrid-Ajax, FC Utrecht-Ajax, ADO Den Haag-FC Barcelona, Ajax- Grasshoppers, RKC-Ajax, Adieu De Meer. Raymond Schilperoort, Schrobbelaarstraat lGf, 2813 MK Delft Gezocht: alle nummers van de De Ajacied uit 1979/80 omdat ik er zelf als baby heb ingestaan. Kopies zijn ook goed. Johan v.d.Leeuw, Erasmusweg 1653, 2542 PE Den Haag Gezocht: Ajax Jaarboek 1 van Frits Barend, uitgave rond 1970. Aangeboden: lp van Johnny Hoes 'Ajax, op een slof en een oude voetbalschoen wordt Ajax kam pioen' uit 1967/68. Of tegen geldelijke betaling, b. Monster, Ooser Mheenweg 2, 3849 PB Hierden Welke Ajax-fans (jongens en meisjes) wil met mij (bijna 14) pennen en over Ajax kletsen of naar de wedstrijden gaan. Liefst nit Delft e.o. Anton Sijsling, Colignystraat 132, 2628 HG Delft Groot Ajax verzamelaar zoekt het Ajax Puma shirt uit de seizoenen 1979/80 en 1980/81. De prijs komen we wel uit. Koster 06-22394047 I am an Ajax and AC Bilbao supporter trom Bilbao and would like to correspond with any supporter of Ajax to talk about the season of Ajax inperez@rigel.deusto.es Ik ben gek van Ajax, daarom zoek ik aUes van de club zoals: shirts, sjaals, posters, foto's, magazines. Verder heb ik veel interesse om met supporters van Nederlandse clubs te corresponderen en te ruilen. Schrijf a.j.b. in het Nederlands, Engels of Frans. Andrei Banescu, Soseaua Mihai Bravu 108, Bloc Dl, Etaj 5, Apt. 15, Bucuresti-sector 2, Roemenie Gezocht: De Kick Off van Ajax-UDI'19. Alvast hartstikke bedankt. Naomi De Krom, Ceder 42, 1628 MG Hoorn Ik zoek aUes van Limanen en Dani en lUlessandro Del Pierro en Roberto Baggio. Ik heb genoeg om te ruilen. Mariette Habets, Hoenderstraat SB11, 6211 EL Maastricht Leuke jongen, 24 jaar en helemaal gek van Ajax, zoekt leuke penvriendinnen van 20 tot 28 jaar. Dus ben jij die leuke meid, schrijf dan snel naar Carlo Hissink, Russerweg I, 7227 DC Toldijk Wie spaart er net als ik de officiële Ajax fotoserie en wie wil er ruilen? Carla Nijhof, Erve Oldenhof 29, 7468 JD Enter (0) Te koop aangeboden: een Ajax uit-shirt van dit seizoen met op de voorkant een echte handtekening van Frank de Boer en achterop zijn naam met nummer 4, maat 176. Vaste prijs fl. 100,- bel: 0345-633444 Gezocht: videoband met de 3 uur durende documentaire over Johan Cruijff voor zijn 50ste verjaardag. Vergoeding in overleg. Kees Lazaroms, 0165-569170 e werkelijkheid is vaak anders dan wij hem zien. Zo heb ik in een eerdere column de man beschreven die schreeu wend met een speler sprak. De man zag de speler niet staan, maar was druk bezig de omgeving te observeren of ze hem wel zagen praten met die speler. Dit gebeurt dagelijks en is de werkelijk heid. Maar wiens werkelijk heid, die van de schreeuwen de man, van de speler of van de omgeving? Wanneer een supporter of aanbidder te dicht bij zijn idolen komt, gebeurt er iets raars. Ze vereenzelvigen zich in die situatie met de werke lijkheid van het idool en wanen zich in hun onwerkelijkheid zélf idool. Even weg uit de werkelijkheid. Maar wanneer een sup porter of aanbidder zich meet met de bekende mens, wordt deze supporter of aanbidder gemeten en is hij of zij een maatje te klein. In de voetballerij is het niet anders. Te klein om zich te meten met die godenzoon, die overbekende voetballer. Te denken valt aan wat die aanbidder ermee wint, met dat meten. Terug naar de werkelijkheid. In twee jaar tijd was de supportersvereniging twee besturen rijk en kwijt. Een conclusie zou kunnen zijn dat echte supporters niet kunnen besturen. De werkelijkheid is, naar ik denk, anders. Men kwam te dichtbij, maar een held vereer je op afstand of je vereert niet. Ook deze werkelijkheid klopt niet helemaal, de omgeving heeft ook invloed. De omgeving die je niet meer ziet als supporter, maar als bekend Ajax- mens. De omgeving ziet je als die bekende andere. Zoals jij die speler zag, zo word je nu ook bekeken. Je lift mee met de Ajax-glans, de praal en pracht. De glitter die straalt ook op jou. Dan moeten benen sterk zijn, sterker dan die van die bekende andere. „Hij is van Ajax", wordt er gezegd, „jij kan wel aan kaarten komen" en „stel mij eens voor aan Michael van Praag, Danny Blind, Jari LitmanenEn als je deze bekende mensen ontmoet, blijken het Column gewoon mensen te zijn, zoals jij en ik, met dat verschil dat je niet interessant bent voor de media en de die-hards. Maar men vergeet iets, men vergeet dat Ajax van ieder een is en niet van een bestuur, een technische lei ding, een spelersgroep of organisatie. De meeste zijn passanten, alleen de club blijft. Zoals iedereen heeft kunnen lezen, heeft onze organisatie het deze twee jaren zwaar te verduren gehad, met een andere werkelijkheid, anders dan de organisatie hem zag. Er waren passanten in het bestuur die hun positie zagen als wat zij er wel niet allemaal mee zouden kunnen doen. Het ging om hun belang, niet om het onze. Deze voor ons onwerkelijke werke lijkheid was waarschijnlijk die van opzet. Ten faveu re van hun, niet ten faveure van ons. Wij zijn en dus bestaan wij. Wij zijn geen passanten, wij zijn de organisatie, het kloppende hart, met af en toe een ritmische storing. Wij zijn er voor u, de supporters van Ajax. Wij gaan verder, verder met wat wij in 1992 gestart zijn. Maar één ding is zeker en staat als een paal boven de Arena, dit mag nooit meer voorkomen. Alstublieft, nooit meer.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 45