UPPORTERSVERENK 'Ik blijf het gezicht van de vereniging, ook naar de supporters toe' 'Dat Edwin van der Sar vertrekt is lariekoek' Zeventiende plaats Gezicht hoogte zal komen met Europese grootmachten als Real Madrid, Juventus en Bayern München. „Als ik kijk naar de opbrengst van de televisierechten in Europa komt 23 procent uit Duitsland. Frankrijk, Spanje en Italië zijn elk goed voor 11 tot 13 procent. Nederland moet het doen met 3,7 procent. Ajax krijgt 2,4 miljoen gulden uit de verkoop van televisierechten van compe titiewedstrijden, in Engeland krijgen clubs tien miljoen pond. Het is een illusie om te denken dat we die ver schillen ooit in kunnen halen. Daarvoor is Nederland gewoonweg te klein." Toch hoopt Van Praag ook op dit gebied de positie van zijn club te verbeteren. „Wij vinden dat er in Europa een licentiesysteem voor het betaald voetbal moet komen, net als in Nederland. Waarbij iedereen zich aan bepaalde regels moet houden om in aanmerking te komen voor een licentie. Een van die regels is een sluitende begroting. Real Madrid heeft een schuld van tweehonderd miljoen dollar, maar koopt wel voor veertig miljoen aan nieuwe spelers. Dat is niet eerlijk. eerste elftal. Er zullen dus nooit elf Zuid-Afrikanen in het eerste van Ajax spelen." De oprichting van Ajax Cape Town is voor het bestuur van Ajax een logische stap. „Het is een voortzetting van ons beleid dat we de eigen opleiding het aller belangrijkst vinden. De komende jaren willen we onze jeugdopleiding in binnen- en buitenland nog sterker maken. Niet alleen door het starten van nieuwe opleidingen - in bijvoorbeeld Ghana en België -, maar ook door het aantrekken van Gerrie Mühren, iemand met een feilloos oog voor talent. Opleiden, opleiden, opleiden. Dat is en blijft onze toekomst. Dat is dé manier om met bescheiden middelen grote successen halen." Hoe 'bescheiden' de middelen van Ajax zijn, bleek uit de ranglijst van rijkste clubs van de wereld die vorige maand gepubliceerd werd door het Engelse voetbal blad FourFourTwo. Uitgangspunt voor de lijst was de jaarlijkse omzet van clubs, exclusief de inkomsten uit spelerstransfers (seizoen 1996-1997). Nummer één staat Manchester United met een omzet van 272 miljoen gulden, daarna volgen Barcelona (182 miljoen) en Real Madrid (172 miljoen). Ajax komt niet verder dan een zeventiende plaats, met een omzet van 86 miljoen gulden. Hoewel getwist kan worden over de juistheid van de informatie van het voetbalblad, zeggen de cijfers toch iets over de financiële verhoudingen in het Europese voetbal. Michael van Praag denkt dat het niet reëel is om te ver wachten dat Ajax met zijn begroting ooit op gelijke En is het fair dat Milan verlies kan draaien omdat de club hoort bij de holding van meneer Berlusconi? Als dat licentiesysteem er komt, en daar heeft de UEEA wel oren naar, kunnen we een stuk ongelijkheid elimineren. Sommige clubs worden dan een stuk kleiner dan ze nu zijn." Voor zichzelf ziet Van Praag de komende jaren bij Ajax nog steeds een rol weggelegd. „Die rol wordt door de verdergaande professionalisering steeds iets minder belangrijk, maar ik blijf voorlopig het gezicht van de vereniging, ook naar de supporters toe. Als er de afge lopen tijd niet zo veel veranderd was bij Ajax, was ik misschien wel eerder gestopt en had ik plaats gemaakt voor mensen met nieuwe ideeën. Dat speelt gelukkig niet. Ik weet wel dat het me erg lang lijkt om nog eens tien jaar voorzitter te blijven. Mijn privéleven lijdt er zeker onder, ik zie mijn vrienden bijna nooit meer. Maar voorlopig stel ik me zeker herkiesbaar voor het voor zitterschap. Om de cultuur van Ajax te bewaken."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 36