'Deze trainer heeft een echte winnaars mentaliteit' SMI Ajax Cape Town W ft M 35 is lariekoek, hij blijft gewoon. En dat Jari Litmanen weg gaat, is ook nog lang niet zeker. Dat is afhankelijk van wat er met het team gebeurt. Daarover heeft hij nog een gesprek met Jan Wouters. Maar zelf als er nog meer spelers zouden vertrekken, is Ajax niet verloren. De afgelopen tien jaar zijn we verschrikkelijk veel spelers kwijt geraakt. Ook toen bijvoorbeeld Bergkamp en Jonk weggingen, zeiden veel mensen: nu is het afgelopen met het grote Ajax. Dat getuigt van weinig vertrouwen. Iedere topclub maakt elke zeven tot acht jaar een totale vernieuwing mee. Wij dus ook." Van Praag vindt wel dat de selectie op dit moment niet evenwichtig genoeg is samengesteld. „Ik ben van mening dat de balans tussen zelf opgeleide, Neder landse en buitenlandse spelers in de groep op dit moment niet goed is. We moeten de komende maan den zeker nog eens kijken naar onze jeugd en de mogelijkheden die we daarmee hebben. Ik verwacht wel dat we de komende jaren meer spelers uit de eigen opleiding in het eerste elftal zullen zien." Tot verrassing van velen opende Ajax tijdens de winterstop een 'filiaal' in Zuid-Afrika. Ajax Cape Town, een dochtermaatschappij van AFC Ajax NV, speelt met ingang van volgend seizoen in de Zuid-Afrikaanse Premier Soccer League. De staf van de Amsterdamse jeugdopleiding ziet de komende jaren toe op het opleiden, scouten en werven van jonge spelers in (Zuid-)Afrika. Van Praag: „We keken natuurlijk altijd al over de grens. Gebleken is echter dat het niet goed is voor de ontwikkeling van spelers om ze al op hele jonge leeftijd weg te halen uit hun eigen land en bij hun eigen familie. Net als in Amsterdam willen we talentjes in Zuid-Afrika voor hun negende jaar opsporen en daar opleiden. Als we Benni vanaf zijn twaalfde hadden opgeleid, had hij nog belangrijker kunnen worden voor Ajax. Ook voor onze opleiding daar geldt dat hooguit drie spelers in de twee jaar geschikt zullen zijn voor het i den, 01

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 35