Gedaante verwisseling door Piet Keizer De ontlading van het winnen en verliezen. De spanning en de beslissing. e eerste twee maanden van Jan Wouters zijn rustig verlopen. In de winterstop zijn Ajax en de Boertjes uit elkaar gegaan. Dat heeft overal opluchting gegeven. Wouters heeft de pauze gebruikt om sneller zijn visie en inzichten vorm te geven. De selectie is en wordt verder uitgedund. De verschillen met voorganger Olsen zijn opval lend en ingrijpend voor de nabij toekomst van de selectie. Bij de eerste competitiewedstrijd na de winterstop - tegen Twente - zijn Kinkladze en Sibon helemaal niet meer bij de selectie. Deze spelers hadden, met een aanschafwaarde van tenminste 17 miljoen, een vrije dag van hun baas. Litmanen, Babangida, Dani, Arveladze en Hoekstra waren geblesseerd of nog niet volledig fit in de eerste weken van februari. Het is ook voor hen de vraag of zij passen in de visie van de coach. Wouters neemt vanzelfspre kend zijn eigen ervaringen als speler mee naar zijn werk als coach. In Utrecht, Amsterdam, München en Eindhoven was hij van grote waarde vanwege zijn controlerende en stimule rende functie op de wedstrijd en de ploeg. Wouters zal ook wel roepen dat de specifieke Ajax-cultuur gehandhaafd wordt, maar wil ongetwijfeld het spel naar zijn eigen hand zetten. Ajax lijkt zeker bij de leidinggevenden nog gebakken te zitten aan het systeem, dat inmiddels ook in de jeugd nogal vastgeroest is. Ik hoop voor Ajax, en voor Jan Wouters, dat zij de gedachte om een succesperiode na te bootsen zullen verlaten. Dat is namelijk een ijdele gedachte, want het ver trek van de Boertjes heeft van Ajax zonder gebles seerden Litmanen en Arveladze een middelmatig team met individuele kwaliteiten gemaakt. De berusting van de overlevenden Van der Sar en Danny Blind geeft het aan. De nieuwe leiders in de pikorde naast Sar en Blind hebben die piek niet vanwege hun inbreng en/of zwaarwegende pres tatie. Status en leeftijd vormen de voornaamste redenen waardoor Oliseh en Witschge - met alle respect voor hun goede bedoelingen overigens - het voortouw nemen en hun medespelers in het veld gaan coachen. De gemiddelde kwaliteit is niet voldoende om Ajax weer naar een hoger en homo gener peil terug te brengen. Wouters bleek na de nederlaag in Enschede vooral kwaad vamwege het gebrek aan inzet en vechtlust van zijn ploeg. Juist die kwaliteiten zijn hartstikke nodig wanneer je het met voetballen niet meer kunt winnen. Ik zeg nog maals dat ik hoop dat Wouters, en zijn achterban, hun eigen weg zullen gaan en het verleden aan de geschiedenis toevoegen. Ik hoop dat nummers en posities, zoals de drie, vier, tien, vijf, acht en elf ver vangen zullen worden door spelers met hun eigen fouten en talenten die smoel gaan geven aan de posities waarop zij spelen. Kortom, Ajax zal een gedaantewisseling moeten ondergaan én zich moeten plaatsen voor de Champions League. Spelers en trainers hebben het legioen harder nodig dan ooit, omdat het nu wat minder gaat dan wat het legioen gewend is. Piet Keizer

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 33