'Er was geen tweespalt binnen de spelersgroep' Inspiratie weg Inktvisrolletjes Geen fricties zelf denken. We waren vastbesloten om een nieuw avontuur over de grens te beginnen. Per slot van reke ning zijn we al bijna 29. Wij proberen er het beste van te maken. Dat willen de supporters van Ajax ook. Voor de stadionbezoeker is het een uitje, maar voor ons is het ons leven. We moeten met voetballen ons brood verdienen." Wanneer een voetballer de wijk neemt, dan spreekt hij steevast in termen van 'nieuwe impulsen nodig hebben', in het midden latend of het om financiële of sportieve impulsen gaat. Ook de gebroeders De Boer bereden deze stokpaardjes naar hartelust. Ronald: „De motivatie was verdwenen. Je probeert je in te spannen, maar het lukt gewoon niet meer. We hadden alles gewonnen met Ajax. Mensen kunnen zich niet voorstellen hoe moeilijk het is om je elke keer weer te moeten opladen." Frank: „Tennissers hebben dat helemaal. Michael Chang won in 1989 het toernooi van Roland Garros en sindsdien heeft hij nooit meer een aansprekende titel op zijn naam weten te schrijven. Ik bedoel daarmee te Peter Wemelinli van Ajax-Life (zittend naast Ronald) in gesprek met Frank en Ronald. Twee Spaanse oren en een walkman luisteren mee. somber in. „Na het vertrek van Dennis Bergkamp en Wim Jonk beleefde Ajax nota bene zijn beste periode sinds lange tijd; het won zelfs weer de Europacup-1 en de wereldcup. Zo snel kan het gaan. Ajax zal heus wel weer een Finidi George of Kanu vinden. Ajax komt er wel weer overheen." Op 20 januari maakten Frank en Ronald hun debuut bij Barcelona. Ronald scoorde de winnende treffer tegen weer overheen' zeggen dat als je een groot toernooi wint, dat mentaal heel zwaar is. De inspiratie moetje dan elders zoeken. In ons geval is dat Barcelona geworden." Tijdens de roerigste periode van hun loopbaan was het moeilijk om de visie van het bestuur te respecteren. „Er was teveel gebeurd. Wij hadden het wel gezien met Ajax, maar Olsen had het nog niet met ons gezien. Achteraf kunnen we wel begrip opbrengen voor de filosofie van het Ajax-bestuur. Wij pasten in het toe komstplaatje en de club wilde een signaal afgeven aan de rest van de voetbalwereld dat spelers niet zomaar kunnen vertrekken." Zijn er het laatste half jaar fricties geweest in de spe lersgroep? Ronald, stellig: „Nee. Van Praag heeft dat naar buiten gebracht, maar er was geen tweespalt. Daar durf ik een eed op te leggen. Er waren soms wat problemen met spelers die hun taak niet uitvoerden." Ook ontkennen beide broers dat de spelersgroep het tweetal niet meer accepteerde toen zij na de arbitrage weer terug in de selectie kwamen. Een verdere uittocht van Ajacieden is onvermijdelijk, meent Frank. „Jari twijfelt heel erg, Blind stopt. En als Van der Sar volgend jaar niet vertrekt bij Ajax, dan is het wel het jaar daarop. Dan is hij transfervrij." Toch zien de Boertjes de toekomst van Ajax niet Benidorm. „Het verschil met de PTT-Telecompetitie is groot. Elke spits is hier levensgevaarlijk. Ze zijn alle maal internationals. Die hebben maar één kansje nodig en dan is het hangen. Daar moet je attent op zijn." Waar hebben jullie in het begin aan moeten wennen? Frank, lachend: „Het eten. En dan voornamelijk het tijdstip. Hier begin je pas om tien uur 's avonds te eten, terwijl ik in Nederland om tien uur, half elf naar bed ging." De Catalaanse hoofdstad biedt ook de twee nieuwe kolonialisten in het imperium van Van Gaal de geneugten des levens. Verrukkelijk vinden ze de typi sche tapas als inktvisrolletjes of patatas bravas. Soepel en karaktervol is de wijn. Ronald en Frank de Boer genieten van het leven, dat is zeker. En de mensen staan volgens Frank positief tegenover acht Nederlandse voetballers bij de club. „Zolang we maar winnen. Iedere wedstrijd moet je winnen. Barcelona gaat de tweede opeenvolgende landstitel binnenhalen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 31