'Jongens uit het buitenland hebben in het begin zoiets van 'wat is dit nou? De reservekeeper heeft het hoogste woord!' Recaro-stoelen Het sprookje van Grim 9 eind van dat seizoen Grim opstelde in de uitwedstrijd tegen Feyenoord. Hij keepte een wereldpartij, die Ajax met 5-0 won. Grim was echter niet alleen maar blij na afloop. „Toen realiseerde ik me ook hoeveel ik het zelf spelen miste. Ik had het toen moeilijk, want ik wist dat er geen vervolg was. Nu ben ik het gewend. Je moet het zo zien: alle ingrediënten voor een goede maaltijd zijn voor mij bij Ajax aanwezig, alleen het toetje niet en dat is de wedstrijd." Voor sommige mensen is het toetje het hoogtepunt van de maaltijd. Grim: „Dat klopt, ik mis het ook, maar het is de keuze die je gemaakt hebt." De rol van Grim gaat bij Ajax verder dan die van stand- in. Grim: „Ik fungeer als begeleider, ondersteuner. Ik help waar het nodig is. Dat zit in me, ik heb een sociaal karakter. Maar dat sociale is het niet alleen, ik druk ze ook met de neus op de feiten in mindere tijden. Daarmee hou ik mezelf ook scherp. Iedere dag haal ik er op de training uit wat er inzit. En dat verwacht ik ook van de anderen. Dat is niet alleen in het belang van mij, maar in dat van het hele team. ledereen denkt altijd maar dat het een lekker baantje is, tweede keeper bij Ajax, maar dat is het zeker niet. Het is moeilijk om scherp te blijven. Daar hebben sommige eerste kee pers wel eens last van, laat staan reserves. Maar ik praat veel, geef aanwijzingen als we in de rust de kleedkamer inlopen. Dan pep ik spelers op. Bij een training kan ik wel eens cynisch zijn. 'n Beetje Amsterdams, ja. Ze hoeven mij ook niet gelijk te geven, als ze er maar over naden ken. Dan heb je al iets bereikt." Een tweede keeper die als gangmaker en ordebewaker fungeert, kijken nieuwe spelers daar niet vreemd van op? Grim: „Zeker wel. Bij andere clubs gebeurt dat ook niet, alleen PSV heeft met Patrick Lodewijks nu ook een ervaren reservekeeper. Jongens die uit het buiten land komen hebben in het begin zoiets van 'wat is dit nou? De reservekeeper heeft het hoogste woord!' Maar na een tijdje is het geen probleem meer. Ze weten dan hoe ik ben. Mijn opmerkingen zijn ook nooit puur tegen de persoon gericht. Als het goed gaat zeg ik het ook honderd keer." Na vijf jaar zit Grim nog steeds iedere wedstrijd gecon centreerd op de bank. Grim: „In het begin was alles nieuw voor me, en in dat opzicht is wel het een en ander veranderd, maar ik beleef iedere wedstrijd nog steeds intens. Dat moet ook, anders hou je het niet vol." Je hebt in bijna alle dug-outs van Europa gezeten. Heb je bepaalde favorieten? Grim, lachend, „Nou, toevallig heb ben we in januari bij Vfb Stuttgart gespeeld. Toen zaten we op Recaro-stoelen, hele goede autostoelen zijn dat. Mét stoelverwarming. We zaten op leren fauteuils. Dat zat wel lekker, ja. En voor de rest: het valt eerder op dat veel dug-outs niet goed zijn. Te diep in de grond, of zo geplaatst dat je in de lijn zit waar de grens rechter staat uit te rusten. Zit je tegen die man aan te kijken." Vaste bankmaatjes heeft Grim niet echt, hoewel hij in zijn beginperiode wel een aparte band had met John van den Brom. Grim: „Je voelt van elkaar de vervelen de dingen van het wéér op de bank zitten. We waren natuurlijk allebei ervaren spelers in een vreemde rol. Dat begrepen'we goed van elkaar." Grim staat tot 2002 bij Ajax onder contract. Het is de bedoeling dat hij daarna in de technische staf als keeperstrainer wordt opgenomen. Grim: „Misschien ben ik in 2002 nog wel zo fit en scherp dat ik nog niet wil stoppen. Maar de intentie ligt er dat ik in de techni sche staf wordt opgenomen. Dat was één van de rede nen waarom ik mijn contract ook verlengd heb." Net als zijn collega Edwin van der Sar heeft Fred Grim één doelpunt in zijn loopbaan gemaakt. Van der Sar had daar vorig seizoen een strafschop voor nodig, maar Grim hield er in het seizoen 1991-1992 in een wedstrijd bij FC Zwolle vooral zijn koppie bij. Grim: „Dat was het seizoen waarin Cambuur promoveerde naar de eredivisie. We stonden die wedstrijd één doelpunt achter. In de laatste minuut ging ik mee naar voren en kopte uit een corner de bal in het doel. Dat was geweldig. Ik werd door het hele elftal besprongen. Ik heb er nog pijn aan mijn rug van."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 12