De supporter achter de seizoenkaart 'De club- card is een onding dat haar doel voorbij schiet' 'Michael Mols is een ras-Ajacied' Wanneer het interview ten einde loopt herhaalt hij nogmaals dat hij niet de intentie heeft iemand te kwetsen. Maar de boodschap is duidelijk, hoewel hij lastige vragen probeert te omzeilen. De sportieve neergang van Ajax gaat Jan Hartog (76) aan het hart. De vrijwilliger van de Supportersvereniging vertelt het liefst over het Ajax van zijn jeugd: het Ajax van de jaren dertig en veertig. oelman Gerrit Keizer en Wim Anderiesen waren echte kerels. Vergeelde sigarettenplaatjes met de beeltenissen van deze twee helden en Amsterdamse branie vormen de symbiose. Een twee eenheid voor het leven. Maar nu is alles anders. „Het Amsterdamse karakter van Ajax is weg. Laten we over clubliefde maar helemaal zwijgen", verzucht Hartog. „Als ik bij de E- of F-junioren sta te kijken, hoor ik die ouders alleen maar praten over het grote geld dat hun zoontjes in de toekomst kunnen verdienen. De ouders hopen allemaal dat hun jonge talenten uitgroeien tot grote voetballers en bakken met geld gaan verdienen. Die ouders hopen op een onbekommerd leven. Hun kinderen zijn er niet meer trots op om bij Ajax te voet ballen. Ze zien Ajax alleen maar als een springplank. Meer niet." Een schande noemt Hartog die ontwikkeling. Geïrriteerd beukt hij met zijn vuist op de stoelleuning. „De jeugd is niet eens geïnteresseerd in de resultaten van andere elftallen. Ze komen niet eens meer naar het eerste elftal kijken. Dat zal ze een rotzorg zijn." Volgens de bejaarde supporter ontbreekt de echte spirit ook bij sommige eerste elftalspelers. „Wamberto en Kinkladze zijn op eigen roem uit. Die stellen zich niet in dienst van het collectief. Het zijn spelers die willen opvallen, per se zelf willen scoren. Zodat ze naar een andere club kunnen." Michael Mols kan daarentegen niet stuk bij de Ajax clubman. Mols is volgens Hartog „een ras-Ajacied met de juiste mentaliteit". Over de opvolger van Morten Olsen heeft Hartog ook een duidelijke mening. „Jan Wouters is niet fel genoeg. Hij straalt onvoldoende autoriteit uit. Als speler foeter de hij zijn medespelers uit wanneer de situatie in het veld daarom vroeg. Maar als trainer van het tweede bleef hij zitten wanneer zijn elftal een 3-0 voorsprong in twintig minuten verspeelde. Wouters zat dan onbe wogen in de dug-out. Nee, ik zie Wouters slechts als een tussenpaus." Een alternatief voor Wouters heeft de Ajax-veteraan niet, maar hij weet wel dat het een zwaargewicht moet zijn, het liefst een Nederlander. Over een andere beginnende trainer is Hartog positiever. „Frank Rijkaard is een ander type. Ook dat is een jongen die het trainersvak nog moet leren, maar hij heeft hersens. Rijkaard is het brein en Neeskens de trainer van het Nederlands elftal." Terug naar Ajax. Volgens Hartog heeft Ajax in het belang van de club vers bloed nodig, ook in het bestuur. „Michael van Praag heeft een sterke persoonlijkheid, al is die de laatste jaren stukken minder geworden. Het wordt tijd dat Van Praag opstapt." Met het gehannes om de Persoonsgebonden Club Card heeft Van Praag veel krediet verloren bij de achterban. Hartog: „Die clubcard is een gotspe. Een onding dat haar doel volle dig voorbij schiet. Met een plastic kaartje denken de beleidmakers dat ze de handel in zwarte kaartjes tot nul kunnen reduceren. Vergeet het maar. Drie dagen voor een Europacupduel worden nog altijd duizenden zwarte kaartjes aangeboden." Jan Hartog mag dan kritiek leveren, Ajax blijft in zijn hart gesloten. Voordat hij de voordeur opentrekt en afscheid wil nemen, brengt hij ons naar een bijkamer tje. Hij wil nog wat laten zien. Enkele seconden staart hij naar de kampioensfoto van 1995. „In de woonkamer mag hij niet hangen van mijn vrouw", glimlacht hij rich ting echtgenote. „Ajax komt er wel weer bovenop."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 39