Hersteltraining I»- Stuiterballen, wreeftrappen en doelgebied, de dribbels, pionnen en de 20 meter van Haarms. In de hersteltraining is Haarms de baas, de meester van de terugkerende speler. Hij is de trainer die kijkt en ziet hoever hij kan gaan. Alles gebeurt op ervaring en intuïtie. Is zo'n speler vijf dagen verder en doorstaat hij de laatste test, dan is hij gelukkig, héél gelukkig. Verlengde warming-up Zes ballen Schietbord Zweedse bank Doelgebied De verlengde warming-up, zoals Bobby deze noemt, is vaak het eerste balcontact dat de speler in dagen heeft gehad. „Hij is blij en hongerig naar de bal." Op een afstand van drie meter gooit Bob de bal steeds aan en de speler speelt de bal op verschillende manieren in de handen van de trainer. Bobby: "Dat gebeurt vrij intensief, maar ook heel voorzichtig". Geen pijn, dan verder. „Dan roep ik altijd 'goed plaat sen', want als ze de ene bal 100 meter links en volgen de 100 meter naar rechts plaatsen, dan loop je je eigen het lamlazerus." Zes ballen rand 16 meter gebied. De speler plaatst in hoog tempo de ballen richting middenlijn, sprint 25 meter en plaatst de ballen richting rand 16 meter gebied overzijde. Deze oefening wordt tweemaal gedaan. „Dit is een oefening uit 1950, toen ik zelf voetbalde. Ze is overgenomen van Engelse trainers als Jack Reynolds: tachtig keer met de binnenkant, links/ rechts, één meter van het bord. Ik tel dan hard mee, om hem te stimuleren. Als je je mond houdt dan is het een dooie boel. En als je het niet meetelt, dan pikken ze. 'Beppie' Wat zij niet weten, is dat ik altijd pik: altijd twee erbij." Na de binnenkant is de wreef tachtig keer aan de beurt. Elke dag komen er twintig bij: 80,100,120,140 en 160. Pettersson heeft het absolute record van 340." Een Ikea-bank, naar ik meen? „Vier oefeningen, twee makkelijke voetbal oefeningen en twee zware oefe ningen. De eerste dag begin ik zachtjes. Veertig makkelijke, dertig moeilijke en elke dag uitbreiden tot 65. Een hele zware oefening met tussen elke oefening een goeie rust. Want een speler die flink aan de tand is gevoeld, moet niet over de kop gaan. Dat is routine. Niet te lang, niet te kort. Hoe korter de rust, hoe beter de conditie." Rand strafschopgebied met tien stuiterballen. „Ik stuiter de bal en zij trappen tienmaal links en tienmaal rechts. Elke keer met een snelheid weer terug, daar komt het 'ta, ta, ta, ta' vandaan. De volgende stuiterbal Lange zijde bank: wisselsprong op plaats; Bank tussen de benen: tweebenig op en af; Bank tussen de benen: een voet op de bank en een voet op de grond, wisselsprongen en lichaam over de bank; Lange zijde bank: twee benen zijwaarts over de bank heen en weer. Eerste dag 20 keer, daarna elke dag met vijf omhoog tot 45 keer.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1999 | | pagina 35